Kadınlardan Kadıköy'de polis müdahalesine rağmen kutlama

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nun çağrısıyla düzenlenen miting, polisin müdahalelerine rağmen coşkuyla kutlandı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü öncesi binlerce kadın İstanbul Kadıköy'de buluştu.

'Özgürlüğümüzü Kazanacağız' yazan pankartlar eşliğinde Kadıköy Beşiktaş İskelesi'nde bir araya gelen kadınlar, “Hayatlarımızı savunmak için 8 Mart’ta ve her günde bir aradayız, alanları, sokakları doldurmaya devam edeceğiz” dedi.

AKP hükümetinin kadın politikalarına ve erkek şiddetine karşı tepkilerini dile getiren kadınlar, "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganı attı.

8 Mart Kadın Platformu adına yapılan ortak açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Latin Amerika’dan Avrupa’ya, Güney Asya’dan Ortadoğu’ya dünyanın dört bir yanında kadınlar olarak isyanımız pandemiye rağmen devam ediyor. Bugün Boğaziçi’nde ‘atanmış değil seçilmiş’ diyerek kayyımlara karşı üniversitelerimizi savunan kadınlarız. Yıllardır kayyımların kadın kazanımlarına karşı erkek-devlet şiddeti icraatlarını yürütmesine karşı kentlerimizi savunan kadınlarız! Özgürlüğümüz için bir aradayız, özgürlüğümüzü kazanacağız. Yaşamımızı, kampüsümüzü, kentlerimizi bizler yöneteceğiz.

Gebze’de Migros’un emek sömürüsü ve tacizlerine karşı ‘emeğimiz bizimdir’ diyen, Avcılar’da SML direnişinden kadınlarız! Sinbo direnişimizle sendikalaşma hakkımızı savunuyoruz, Kod-29’a, ahlak safsatasıyla işten atılmalara, ücretsiz izine karşı direnen kadınlarız! İnsanca yaşayacak ücret talep ettiği için düşmanlaştırılan, grev hakkı gaspedilen belediye işçisi kadınlarız! Evden çalışma adı altında sınırsız ve ücretsiz mesaiye karşı 'hayatımız bizimdir' diyen kadınlarız, pandemide çalıştığımız evlere hapsedilen, bazımız aylarca işsiz bırakılan ev işçisi kadınlarız; İstanbul’un her yerinde emeği, iş güvencesi ve hakları için mücadele eden kadınlarız.

POLİS, LGBTİ+ KORTEJİNİN ALANA GİRMESİNİ ENGELLİYOR

Miting öncesinde polis, LGBTİ+ kortejinin alana girmesini engellemeye çalıştı. "Aç aç aç" sloganlarıyla polise engellemeyi durdurma çağrısı yapıldı. Polis alan dışındaki bazı kadınlara müdahale etti.  Boğaziçi Kadın+ Hakları Dayanışması'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "Gökkuşaklı şemsiyemiz alana alınmıyor" denildi.

'RENK YASAĞI'

Ayrıca LGBTİ+  bayraklarının alınmaması üzerine de birçok kadın ve polisler arasında gerginlik çıktı.

Video: Zeynep Kuray

İZİN VERİLMEYEN PANKART

Gazeteci Evrim Kepenek, polislerin Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde tutuklanan Şilan Delipalta'nın fotoğrafının yer aldığı pankartı içeri almadığnı belirtti.

'ERKEK ADALET DEĞİL GERÇEK ADALET'

Engellemelere rağmen alana giren kadınlar "Erkek adalet değil gerçek adalet" sloganı attılar.

POLİS MÜDAHALESİ

Miting alanına giriş sırasında polisin müdahale anının videosu paylaşılarak "Trans+ korteji tüm saldırılara rağmen barikatları aşarak alana girdi" denildi.

8 Mart Kadın Platformu adına yapılan ortak açıklama Kürtçe, Türkçe ve Arapça olarak okundu. Kürtçe açıklamayı Şenay Kumuz, Türkçe açıklamayı Nazlı Andan, Arapçayı ise Cemile Baklacı okudu.

'KENTLERİMİZİ BİZLER YÖNETECEĞİZ'

Pandemi sürecinde evlere kapatılmayı, isyanlarını dile getirmeyi, dayanışmayı bir kenara bırakmadığı ifade eden Nazlı Andan, “Latin Amerika’dan Avrupa’ya, Güney Asya’dan Ortadoğu’ya dünyanın dört bir yanında kadınlar olarak isyanımız pandemiye rağmen devam ediyor. Bugün Boğaziçi’nde “atanmış değil seçilmiş” diyerek kayyımlara karşı üniversitelerimizi savunan kadınlarız! Yıllardır kayyımların kadın kazanımlarına karşı erkek-devlet şiddeti icraatlerini yürütmesine karşı kentlerimizi savunan kadınlarız! Özgürlüğümüz için bir aradayız, özgürlüğümüzü kazanacağız. Yaşamımızı, kampüsümüzü, kentlerimizi bizler yöneteceğiz” dedi.

'EMEĞİ, İŞ GÜVENCESİ VE HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDEN KADINLARIZ'

Pandeminin derinleştirdiği ekonomik krizinin yükünün omuzlarına yıkıldığını aktaran Andan, “Gebze’de Migros’un emek sömürüsü ve tacizlerine karşı ‘emeğimiz bizimdir’ diyen, Avcılar’da SML direnişinden kadınlarız! Sinbo direnişimizle sendikalaşma hakkımızı savunuyoruz, Kod-29’a, ahlak safsatasıyla işten atılmalara, ücretsiz izine karşı direnen kadınlarız! İnsanca yaşayacak ücret talep ettiği için düşmanlaştırılan, grev hakkı gaspedilen belediye işçisi kadınlarız! Evden çalışma adı altında sınırsız ve ücretsiz mesaiye karşı “hayatımız bizimdir” diyen kadınlarız, pandemide çalıştığımız evlere hapsedilen, bazımız aylarca işsiz bırakılan ev işçisi kadınlarız; İstanbul’un her yerinde emeği, iş güvencesi ve hakları için mücadele eden kadınlarız” ifadeleri kullanıldı.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR'

"İstanbul Sözleşmesi Yaşatır" demekten vazgeçmeyecekleri söyleyen Andan, “İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284 Sayılı Kanun’u, önleme ve koruma kararlarını uygulamayan erkek-devlete “Suçlu sensin!” diyen kadınlarız! Şiddet faili erkeklerin cezasız bırakıldığını, devlet eliyle kadınların kaybedildiğini gören ve birbirinden asla vazgeçmeyen kadınlarız! Erkek şiddetine karşı hayatını savunduğu için tutsak edilen kadın arkadaşlarımızın sesini sesimize katıyoruz. Özgür, eşit ve şiddetsiz bir yaşam için mücadele eden, prangalarla evlere, ilçelere hapsedilen bütün kadınlar için bir aradayız, özgürlüğümüzü kazanacağız. Çünkü biz sözümüzü, örgütlenmemizi, mücadelemizi ve hayatlarımıza sahip çıkma özgürlüğümüzü de kazanacağız” dedi.

'LGBTİ+’LARA YÖNELEN DEVLET ŞİDDETİ'

Andan, “Devlet eliyle yok sayılmaya, hedef gösterilmeye çalışılan ama “Alışın, burdayız, her yerdeyiz!” demekten bir an olsun vazgeçmeyen LGBTİ+’larız! Atanmış kimliklere karşı seçilmiş aşklarımızla heteropatriyarkaya karşı mücadele eden LGBTİ+larız, bir aradayız. Translar başta olmak üzere tüm LGBTİ+’lara yönelen devlet şiddetine ve devlet eliyle yerinden etmeye karşı birlikte direniyoruz. Erkek-devletin LGBTİ+fobiyi ve kadın düşmanlığını büyüttüğünü görüyoruz” diye konuştu.

“Tutsak edilmeyle, çıplak arama işkenceleriyle korkmuyoruz” diyen Andan, “Ne IŞİD’in ne devletin aynı yöntemlerle yaptığı infaz ve katliamlarıyla; erkek-devlet şiddetiyle sinmedik. Hayatın her alanında, her biçimiyle mücadele eden biz kadınlar, bizlere dayatılan kuşatmalara boyun eğmedik. Gökçe Kurban’a yapılan işkencenin insanlık suçu olduğunu biliyoruz. Hayatına savaş, tecrit, sömürü, işkence dayatılan kadınlarız ve birlikteyiz. 100. Gününde Açlık grevlerine ses olmak, dayanışmayı büyütmek için, çocuklarıyla tutsak edilen kadınlar için, hala tahliye edilmeyen hasta tutsaklar için mücadelemizi büyütüyoruz” dedi.

'ALANLARI DOLDURMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Andan son olarak şunları söyledi:

“Yıllardır 8 Martlarda emek sömürüsüne, işsizliğe, güvencesizliğe, erkek-devlet şiddetine, LGBTİ+fobiye, ırkçılığa, irade gaspına, adaletsizliğe karşı sokakları dolduruyoruz. Bu sene de hayatlarımızı kuşatan faşizme, patriyarkaya, erkek-devlet şiddetine, ekolojik yıkıma, kapitalizme, emek sömürüsüne ve saray rejimine karşı; isyanımızı, öfkemizi, mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. Özgürlüğümüzü kazanmak ve hayatlarımızı savunmak için 8 Mart’ta ve her günde bir aradayız, alanları, sokakları doldurmaya devam edeceğiz.”

6 LGBTİ+ GÖZALTINA ALINDI!

Polis, LGBTİ+ bayraklarının alana girişine izin vermezken, gökkuşağı renkli şemsiyeler dahi alana sokulmadı.

Öte yandan eylemin sona ermesinin ardından 6 LGBTİ+ polisler tarafından gözaltına alındı.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ