8 Mart eylemleri | Kadınlar 10 ilde meydanları doldurdu

Fotoğraf: Tokat Kadın Meclisi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Kadın Meclisleri 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye'nin dört bir yanında eylem çağrısında bulundu. "İstanbul Sözleşmesi'ni uygulatacağız" diyen kadınlar, 10 ilde meydanları doldurdu.

'İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'Nİ UYGULATACAĞIZ'

Yapılan çağrıda, “Kadın cinayetlerini şüpheli bırakmayacağız İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız” vurgusu yapıldı. Kadınlar ‘Eşit ve özgür yaşayacağımız günleri yaratmak için, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız’ diyerek İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir, Manisa, Ordu, Kayseri, Muğla-Marmaris, Tokat ve Kastamonu illerinde dün bir araya geldi.

İSTANBUL

İstanbul’da kadınlar Beşiktaş İskele Meydanı’nda buluştu. Erdoğan’ın “6284 kanunu çok ileri bir düzenlemedir. Tek bir kadının dahi şiddet mağduru olmadığı güne kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz” sözlerine ilişkin konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, “Cumhurbaşkanı bunları söylüyorsa eğer, mücadelemiz sayesinde söylüyor” dedi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir Dublin önünde toplanan platform üyeleri “Kendi hayatlarımıza dair kararları kendimiz alıp, eşit ve özgür yaşayacağız!” diyerek İstanbul sözleşmesinin etkin uygulanmasının gerekliliğine dikkat çekti.

ORDU

Ordu Kadın Meclisi Ceren Özdemir Meydanı’nda bir araya geldi. Kadınlar, “Şule Çet cinayetini ortaya çıkardığımız gibi, Aysun Yıldırım’ın dosyasını tekrar açtırdığımız gibi, Aleyna Çakır için mücadele ettiğimiz gibi üstü kapatılmaya çalışılan hiçbir kadın cinayetini şüpheli bırakmayacağız, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız” dedi.

MARMARİS

Marmaris Kadın Cinayetleri Platformu Atatürk Heykeli önünde bir araya gelerek, “Kadın cinayetlerini şüpheli bırakmayacağız, İstanbul Sözleşmesini uygulatacağız. Bugün sadece burada değil Türkiye’nin dört bir yanında kadınlarla buluşuyoruz. Bizlerce yıllardır sadece 8 Mart’ta değil her gün meydanlarda, adliyelerde, üniversitelerde mücadele ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

KAYSERİ

Kayseri Almer AVM önünde toplanan kadınlar basın açıklamasında “kadın cinayetlerini durdurmak için, kadın cinayetleri şüpheli kalmasın diye meydanlardayız.” dedi.

TOKAT

Tokat Yeraltı Çarşısında buluşan kadınlar ise “bugün sadece burada değil, Türkiye’nin dört bir yanında kadınlarla buluşuyoruz. İstanbul’dan, Bitlis’e Antalya’ya, Balıkesir’den Aydın’a onlarca ilde eylemdeyiz.” diyerek meydanları doldurdu.

MANİSA

Manisa Manolya Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar açıklama yaparak, “Kadınlar kendi hayatlarına dair karar aldığında öldürülüyor, kadın cinayetlerini durdurmak için eylemdeyiz.” dedi.

ANKARA

Ankara Kuğulu Park’ta bir araya gelen kadınların eylemine Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar ve Ayşe Karaman’ın annesi Feride Karaman da katılarak söz aldı. Kadınlar açıklamalarında, “Tek bir kadın dahi öldürülmeyene dek, tek bir kadının dahi ölümü şüpheli kalmayana dek buralardan gitmiyoruz.” dedi.

 


PAYLAŞ