Uzmanlardan 'mavi Güneydoğu' yorumu

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs risk haritasında Güneydoğu'nun mavi görünmesinin nedeni tartışılıyor. Uzmanlar bu durumun, bir süre öncesinde çok yoğun vaka yaşanan bölgede toplumsal bağışıklığın gelişmiş olması, test sayısının yetersizliği ve kış koşullarıyla alakalı olabileceğini dile getirdi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Halis Yerlikaya "Sürü ve toplum bağışıklığı gerçekleşmiş olabilir" ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Alpay Azap, kitle bağışıklığının yanı sıra kış koşulları nedeniyle insanların evden çıkaramadığına dikkat çekti. Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, haritada illerde binde kaç test yapıldığını belirtmesi gerektiğini vurguladı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 28 bin 965 kişi hayatını kaybetti.

'SÜRÜ VE TOPLUM BAĞIŞIKLIĞI GERÇEKLEŞMİŞ DENEBİLİR'

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz'ın yazısında Güneydoğu’nun “mavi” haritasıyla ilgili üç uzmanın görüşü yer aldı. Buna göre, Diyarbakır'da görev yapan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Dr. Halis Yerlikaya, "Pandemi Güneydoğu'da yaz ayları boyunca ciddi düzeyde etki gösterdi. Her aileden bir kişi sevdiğini kaybetti. Ameliyathaneler yoğun bakıma çevrildi. Diyarbakır'da servislerde hasta seçmek zorunda kaldığımız oldu. Görünen o ki her iki kişiden biri hastalığa yakalanmış. Yani, sürü ve toplum bağışıklığı gerçekleşmiş denebilir" diye konuştu.

'POZİTİF KİŞİ İLE TEMAS ETMİŞ BÜTÜN İNSANLAR TEST OLMALI'

Yerlikaya ayrıca "Pozitif kişi ile temas etmiş bütün insanlar test olmalı. Taramazsanız bulamazsınız. Bölgede test oranında düşüş var" bilgisini verdi.

'BU BÖLGE YAZIN YÜKSEK DÜZEYLİ SALGIN GEÇİRDİ'

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol da Güneydoğu'daki mavi tabloyu kitle bağışıklığına bağladı. Şenol şöyle devam etti:

“Bu bölge yazın yüksek düzeyli salgın geçirdi. Aile hekimlerinin tespitine göre insanlar ürküp sosyalleşmedi. Haritada, illerde binde kaç test yapıldığını belirtmedikleri sürece bilemeyiz. Yüksek olasılıkla daha az test yapılıyordur. Temaslı takibi iki aydır aksadı. Siz sadece hastaneye gelenleri yaparsanız ancak yüzde 20'yi yakalarsınız. O zaman bunu beşle çarpacaksınız."

'BURADA KARA KIŞ VAR, İNSANLAR EVDEN ÇIKAMIYOR'

Bilim Kurulu üyesi olan Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Alpay Azap ise kitle bağışıklığının yanı sıra kış koşullarından ötürü sosyal ilişkinin azalmış olabileceğini belirtti. Azap, "Burada kara kış var. İnsanlar evden çıkamıyor, ilçe ve köyler arasında insan hareketliliği olmamış olabilir" ifadesini kullandı. 


 


PAYLAŞ