Binlerce kadın 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'nde buluştu

Fotoğraf: Twitter
Fotoğraf: Twitter
Fotoğraf: Twitter
Fotoğraf: Twitter
Fotoğraf: Twitter
Fotoğraf: Twitter
Fotoğraf: Twitter
Fotoğraf: Twitter
Fotoğraf: Twitter
Fotoğraf: Twitter
Fotoğraf: Twitter
Fotoğraf: Twitter
Fotoğraf: Fatima Çelik
Fotoğraf: Fatima Çelik
Fotoğraf: Fatima Çelik
Fotoğraf: Fatima Çelik

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye’nin birçok kentinde kadınlar erkek şiddetine ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı alanlara çıkıyor. Birçok ilde 8 Mart eylemleri gerçekleştirilirken İstanbul Taksim’de yapılacak Feminist Gece Yürüyüşü için toplanmalar başladı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlar sokaklara çıkıyor. Erkek şiddetine ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele eden kadınlar birçok kentte eylemler gerçekleştirdi. İstanbul’da ise gerçekleştirilecek Feminist Gece Yürüyüşü için toplanmalar başladı.

20.05 - Polis, Karaköy'e yürüyen kadınlara eylemi sonlandırmaları çağrısı yapıyor. 

19.44 - Kadınlar, Karaköy'e doğru yürümeye başladı. 

19.30 - Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim'de basın açıklaması okundu.

Açıklamada, "Gücünü feminizmden, gücünü dayanışmadan, gücünü sokaklarda her şeye rağmen bir arada olmaktan alan bizler, kahkahamız, öfkemiz, isyanımız ve mücadelemizle tam 19. kez 8 Mart feminist gece yürüyüşünde buradayız! Yan yanayız, feminist dayanışmamızla güçlüyüz" denildi.

19.00 - Kadınlar Sıraselviler Caddesi'nde eylemlerini sürdürüyor. Sıraselviler'in önü polis barikatıyla kapalı durumda.

18.36 - Kadınlar, Sıraselviler Caddesi'nde halaylar çekerek eylem saatini bekliyor. Yürüyüşe katılanlar arasında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da var.

18.00 - İstanbul’dakadınlar Taksim Sıraselviler’de toplanmaya başladı. Kadınların Sıraselviler'den tünele doğru yürümeleri planlanıyor. 18.30'da başlaması beklenen yürüyüş nedeniyle polis İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm yolları kapatmış durumda.

Kadınlar, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganları atarken ellerinde 'İstanbul Sözleşmesi Yaşatır' pankartları taşıyor. 

İstanbul Valiliği, dün yaptığı açıklamada Taksim Meydanı’na çıkan metro ve finiküler seferlerinin saat 14:00’ten sonra iptal edildiğini duyurmuştu. Valilik herhangi bir eylem yasağı kararı açıklamazken Taksim fiili olarak abluka altına alınmış durumda.

canli-blog-kadinlar-8-mart-ta-alanlarda-istanbul-da-toplanmalar-basladi-850055-1.

canli-blog-kadinlar-8-mart-ta-alanlarda-istanbul-da-toplanmalar-basladi-850056-1.


KENTLERDE 8 MART

ANKARA: ÖLDÜREN SEVGİ İSTEMİYORUZ

Ankara Kadın Platformu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliği Ankara’daki Sakarya Caddesi’nde gerçekleşti. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı alana kadınların hazırladıkları pankartlar kontrol edilerek alındı.

“Eteğime değil emeğime bak”, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır”, “Tabuları yıkarım bulaşığa karışmam”, “Feminist mücadeleden geri dönüş yok”, “Ölmek istemiyoruz”, “Öldüren sevgi istemiyoruz” dövizleri taşıyan kadınlar, erkekler tarafından öldürülen kadınların ismini anarak “İsyan”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” sloganları attı.

8 Mart için Ankara’da bir araya gelen kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını talep etti. Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasına protesto eden ve tutuklanan öğrencilerin yanında olduklarını belirten kadınlar, “Aşağı bakmıyoruz” dövizleri de taşıdı. Sakarya Caddesi’ne girişte bir kadının “Boğaziçi eylemleri nedeniyle arama kararı olduğu gerekçesiyle” gözaltına alındığını belirten kadınlar, “Kayyım rektör istemiyoruz” dedi.

canli-blog-kadinlar-8-mart-ta-alanlarda-istanbul-da-toplanmalar-basladi-850052-1.

DİYARBAKIR: KADIN CİNAYETLERİ, TACİZLER VE TECAVÜZLER POLİTİKTİR

Diyarbakır’da kadınlar, “Kadın kırımına karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” sloganıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi gerçekleşti.

Farklı renkte flamalarla süslenen İstasyon Meydanı’nın birçok noktasına “Kadın cinayetleri, tacizler ve tecavüzler politiktir”, “Eşit ve özgür bir yaşam için hayatlarımıza sahip çıkıyoruz”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Doğanın ve kadının özgürlüğü için ekolojik yaşamı savunuyoruz” ve “Kadın tutsaklar için kadınlar için adalet” yazılı pankartlar asıldı.

canli-blog-kadinlar-8-mart-ta-alanlarda-istanbul-da-toplanmalar-basladi-850054-1.

ÇORUM: ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER ETKİN UYGULANSIN

Çorum Kadın Platformu tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle önce “kadın yürüyüşü”, sonrasında ise Kadeş Barış Meydanı’nda bir basın açıklaması düzenlendi.

Siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin de destek verdiği açıklamada “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadınız, anayız, barıştan yanayız” sloganları atıldı. Kadın Platformu adına konuşan Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Nurcan Hasırcı Doğan, “Erkek egemen kapitalizmin yarattığı yoksulluğu, işsizliği, ayrımcılığı, eşitsizliği, cinsiyetçiliği, gericiliği, şiddetin her türlüsünü, savaşı ve militarizmi en ağır biçimleriyle yaşıyoruz. Bugün pandemi ile birlikte mücadele nedenlerimiz çok daha katmerli hale getirilmiş durumda” dedi. Doğan, “İstanbul sözleşmesi başta olmak üzere kadınlardan yana imza atılan uluslararası sözleşmeler etkin uygulansın. Örgütlü kadın mücadelemizle, özgür bir toplumu inşa edelim” şeklinde konuştu.


PAYLAŞ