Gazeteci Levent Gültekin'e Halk TV önünde saldırı

Gazeteci Levent Gültekin, Murat Sabuncu ile yaptığı programa katılmak üzere gittiği Halk TV'nin Bakırköy'deki merkez binası önünde yaklaşık 25 kişi olduğu belirtilen bir grubun saldırısına uğradı.

Grup tarafından tekme ve yumruklarla darp edilen Gültekin, vücudunun ve yüzünün çeşitli yerlerinden aldığı darbelerle yaralandı.

Programı iptal etmeyen Gültekin'in canlı yayında saldırıyı anlatacağı bildirildi.

Gültekin, konuya ilişkin Twitter'da paylaştığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

"25 kişilik bir eşkıya grubunun saldırısına uğradım kanalın önünde, şu anda iyim birazdan programda anlatacağım."

Halk TV, kanalda program yapan Gültekin'in yumruklu saldırıya uğradığını ve çevredekilerin müdahalesiyle hafif yaralı kurtulduğunu bildirdi.

GÜLTEKİN: 1 KİŞİYE 25 KİŞİ SALDIRMAK EŞKIYALIKTIR

Gültekin, saldırı anında canlı yayında anlattı. 

"Son konuşmamın ardından sosyal medyadan çok tehdit aldım" diyen Gültekin, "Tehdit düzeyi, 3-5 kişi değil, bir partinin genel başkan yardımcıları düzeyinde. Ülkede iktidar ortağı partinin genel başkan yardımcıları kendisine yöneltilen eleştiriler nedeniyle tehdit ediyorlar" ifadesini kullandı.

Saldırı anına ilişkin de konuşan Gültekin şunları söyledi:

''Sosyal medyadan çok tehdit aldım. Üç kişi beş kişi değil. Bir partinin genel başkanı yardımcıları düzeyinde... Akıl alır gibi değil. Utanç verici bir durum. Bir iktidar ortağı partisinin genel başkanı yardımcıları kendilerine yöneltilen eleştirilerden dolayı sosyal medya üzerinden tehdit ediyorlar. Tehdidi de boş verelim küfür ediyorlar. Bana hakaret ediyorlar. 

Benden önce de birçok aydın, gazeteci tehdit edildiği için hepimiz tedirgin olarak gelerek memleket biraz daha iyi olsun diye kendimizce bir mücadele veriyoruz. Bunun tedirginliği vardı aslında...

Meydanda taksiden indim. Bir tane gençle göz göze geldik. Fark ettim beni takip ediyorlar. Biraz hızlandım. Onlar da hızlandılar. Bu sefer geri döneyim dedim. Ben geri döndüm onlar da geri döndü...

Biraz daha hızlandım, kanala doğru hızla geleyim, kanala 50-100 metre kala bu kez önümden 15-20 kişi, sokağın dört köşesinden aynı anda saldırdı. O anda başladılar vurmaya... Muhtemelen bu 25 kişi kendisine delikanlı diyerek dolaşıyordur ortalıkta. Ben onların yerinde olsam utanırım yaptıklarından. Bir kişiye 25 kişi saldırmak ancak eşkıyalıktır. Bu kendilerine yakışacak en hafif bir tabir varsa eşkıyalık olarak tanımlarım ben onu. Çünkü tekrar ediyorum, hakaret etmedim, küfür etmedim, yaptıklarının yanlış olduğunu söyledim.''

NE OLMUŞTU?

Gültekin Halk TV'de Murat Sabuncu ile birlikte gerçekleştirdikleri “İki Yorum” programında Türk siyasetine damga vurmuş isimleri eleştirerek "Bunlar ülkeyi mahvetti" diye konuşmuştu.

Programda Turgut Özal, Bülent Ecevit, Süleyman Demirel ve Alparslan Türkeş’in yer aldığı bir görselin önünde söz konusu liderlere eleştiri oklarını yöneltten Gültekin, Özal’ın "Benim memurum işini bilir" ifadesiyle toplumu çürüten bir siyasetçi olduğu görüşünü dile getirmişti.

Gültekin, Ecevit’in ise TBMM'ye başörtüsü ile gelen Merve Kavakçı için sarf ettiği "Bildirin bu kadına haddini" ifadesini de eleştirerek şunları söylemişti:

O zaman askere "Hadi işine bak biz burada bunu hallederiz" demiş olsaydı, demokrasyi kurtarsaydı belki biz bugün bu yıkımı yaşamıyor olurduk.

Konuşmasının devamında Demirel’i de eleştiren Gültekin, "Çıkmış halka ‘O kaç veriyorsa ben bir fazlasını veriyorum’ diyerek siyasi popülizmin en dibini, en gayriahlakisini yapmış bir adamdır" diye konuşmuştu.

Independent Türkçe


PAYLAŞ