TGC’den 8 Mart anketi: Kadın gazeteciler eşitsizlikten şikayetçi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Gazeteciler Komisyonu 8 Mart dolayısıyla 100 kadın gazeteciyle konuştu. Kadınlar gazeteciler medyada eşitsizlikten şikayetçi olurken cinsiyetçi yaklaşım, ücret, mobbing konusunda da çarpıcı yanıtlar verdi.

“Çalıştığınız kurumda karar verici pozisyonda kaç kadın olduğu” sorusuna 20’den fazla 73, 5-10 arasında 20, 10-20 arasında 7 yanıtı alındı. “Kadın gazetecilerin en sık karşılaştıkları sorunları önceliğine göre sıralayın” sorusuna 100 gazetecinin 67’si ilk sırada kariyer hedeflerine ulaşmadaki zorluk yanıtını verdi. Bunu sırasıyla cinsiyetçi yaklaşım, ücret, mobing, aile ve toplumsal kimlik yanıtları takip etti.

“Çalışma yaşamınızda cinsel tacize uğradınız mı?” sorusuna 57 kişiden “hayır uğramadım” yanıtı alındı. Bu soruya 17 kişi “bir kez uğradım” 14 kişi “birden çok kez maruz kaldım” ve 12 kişi’ de “arkadaşım uğradı” yanıtı verdi.

İSTİSMAR, ŞİDDET VE ENSEST HABERLERİ TARAFLI VERİLİYOR

“Çocuk ve Kadın istismarı, kadına yönelik şiddet ya da ensest vakalarının çalıştığınız kurumda tarafsız kişisel haklar uygun biçimde yer alıyor mu?” sorusuna evet diyenler 39 kişi oldu. “Politik yaklaşıldığını düşünüyorum” yanıtı ikinci sırada 21 kişiyle yer aldı. “Geçmişe göre alıyor ama yetersiz” diyenler 19, “hayır düşünmüyorum diyenler” 12'de “sansasyonel biçimde ele alınıyor” diyenler ise 9 kişide kaldı. “Çalıştığınız kurumda kadına yönelik şiddet başta olmak üzere kadın ve çocuk haberlerine bakış ve kullanılan dil konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna 36 kadın gazeteci “genelde doğru buluyorum”,  “geçmişe göre daha düzeldi” diyenlerin sayısı 36, “eril dilin hakim olduğunu düşünüyorum” diyenler ise 24 oldu.4 kadın gazeteci ise “daha dikkatli bir dil kullanılması gerekiyor” dedi.

MEDYADA EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET ÖDENMİYOR

“Aynı işi ürettiğiniz erkek meslektaşlarınızla aranızda ücret farkı var mı?” sorusunun yanıtına evet var diyenler 39, “bilmiyorum” diyenler 28, “aynı ücreti alıyoruz” diyenler ise 20 kişi oldu. Ankete katılan kadın gazetecilerin 67’si işyerlerinde 20’den fazla kadın gazetecinin çalıştığını beyan etti.15’i ise 0-5 kadın gazetecinin, 11’i ise 5-10 kadın gazetecinin çalıştığı kurumlarda görev yaptığını belirtti. Kadın Gazeteciler Komisyonu’nun hazırladığı “Kadın ve Medya-Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu”na www.tgc.org.tr adresinden ulaşılabiliyor. 


PAYLAŞ