Türkiye’de yeni ama dünyada çok hızlı büyüyen bir spor: Futgolf

Futgolf Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Levent Baş, futgolfün, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çok hızlı büyüyeceğini söyledi.
Baş, , futgolfün golfün bir alt sporu olduğunu, golf kurallarıyla oynadığını ve futbol topunun kullanıldığını belirtti. Deliklerin golf deliğine göre daha büyük olduğunu, oyunun 9 veya 18 delikli sahalarda oynandığını kaydeden Baş, şöyle konuştu:
"Her deliğin PAR'ları var yani metreye, zorluk derecesine göre, bu deliği kaç vuruşla bitirmeniz gerektiği PAR'larla belirleniyor. Günün sonunda on sekiz deliği en az vuruşla tamamlayan oyuncu birinci oluyor. Sopa yerine de bacaklarımızı kullanıyoruz. Bunun dışında her şey golf kurallarıyla oynanan bir oyun, golf sahalarında oynanan bir oyun. Türkiye’de yaklaşık 4 sene önce başladı ve iki sene önce derneğimizin kurulmasıyla aslında çok daha organize olmaya başladık ve oyuncu sayımız gitgide artmaya başladı."
Baş, Türkiye genelinde 300 kadar oyuncunun İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya’da ve Bodrum'daki sahalarda futgolf oynadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye’de yeni ama dünyada çok hızlı büyüyen bir spor. Mesela Amerika’da 500’den fazla saha, 15 bine yakın oyuncu var. Türkiye’de de çok hızlı büyüyeceğini düşünüyoruz. Çünkü başlaması çok kolay bir spor, bazı kişiler belki nerede oynayabiliriz nasıl başlayabiliriz diye düşünebilirler, sürekli oyunlarımız oluyor. "
Baş, "Bir futbol topu, ayağınızda bir halı saha ayakkabısı çok rahatlıkla hemen başlayabileceğiniz bir spor aslında. Tamamen bizle, derneğimizle temasa geçerek çok hızlıca başlayabilirler. Maliyet olarak da çok hızlı başlanabilir bir spor." dedi. AA

PAYLAŞ