'Evlenme yaşı çıkmış 28'e, Allah akıl fikir versin'

Fotoğraf: AA

İstanbul Sözleşmesi'ni'ni hedef alan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "İstanbul Sözleşmesi'ni kabul etti Türkiye. Ne oldu? Kadına şiddet 10 misli arttı." diye konuştu. Karamollaoğlu, aynı konuşmada "Evlenme yaşı çıkmış 28'e, Allah akıl fikir versin" ifadelerinde bulundu.

'ANALIK, EŞLİK VASFI'

İktidarı, siyasileri ve kadın örgütlerini bu konuda salim bir akılla meseleye yanaşmaya davet ediyorum. Şimdi Türkiye'de kadını öne çıkaracağız diye aileyi yok saymanın yolları aranıyor. Allah akıl fikir versin. Evlenme yaşı çıkmış 28'e, Allah akıl fikir versin. Kadına önem vereceğiz diye analık vasfı, eşlik vasfı ikinci plana itilmeye kalkışılıyor. Allah akıl fikir versin. Ana şefkattir ya, sevgidir. Hayattır. Siz bunları gözardı etmeye kalkarsanız bu şiddeti önlemeniz mümkün olmaz"

Karamollaoğlu, Türkiye'de son dönemlerde kadına şiddetin arttığını belirterek, şu ifadeleri kullandı: 

"Son 15 yılın rakamları ortaya atıldığında bu şiddetin 10 misline adar arttığına şahit oluyoruz. Bunu kabullenmemiz mümkün değil. 2020'de 300 kadının katledildiği raporu var önümüzde. 170 kadının ise ölümü şüpheli olarak kayıtlara alınmış. Kadınlar arasında yapılan anketlerde görülüyor ki kadınlar en çok şiddetten endişe duyuyorlar."

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin konuşan Karamollaoğlu, "Biz ülkemizde kadına şiddetin olağan bir hadise olarak görülmesini istemiyoruz. Sadece kanun yaparak, sadece hukuki düzenlemelerle bu konunun üstesinden gelmek mümkün değil. Kanunlar çıkardık, İstanbul Sözleşmesi'ni kabul etti Türkiye. Ne oldu? Kadına şiddet 10 misli arttı." ifadelerinde bulundu.

Tükenmez Haber


PAYLAŞ