Göçmen hakları savunucularından Festus Okey davası hakkında açıklama

Fotoğraf: AA

Futbolcu olma hayaliyle İstanbul'a gelen Nijeryalı Festus Okey'in davasını yıllardır takip eden göçmen hakları savunucuları konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

'ZEDELENEN ADALET DUYGUSUNU BİR NEBZE DE OLSA ONARDI'

Sanık polis hakkında 16 yıl 8 ay hapis cezası verilen davaya ilişkin yapılan açıklamada "Davanın takipçileri olarak bu kararların Festus'un ailesi ve toplumun zedelenen adalet duygusunu bir nebze de olsa onardığını düşünüyoruz. Olaya dahil olan diğer kamu görevlilerinin yargılanması ve bu olaydaki ayrımcılık boyutunun tespitine yönelik mücadelemiz devam edecektir." ifadelerine yer verildi.

'ÖLÜMÜ DAHA DA VAHİM HALE GETİREN İFADELER'

Festus Okey'in 20 Ağustos 2007'de Beyoğlu Polis Karakolu'nda bir polis tarafından öldürüldüğünün anımsatıldığı açıklamada ölümü daha da vahim hale getiren ifadelerin polis C.Y.'nin sarf ettiği şu sözler olduğu kaydedildi:

 "... siyahi şahsi şüpheli hareketleri üzerine gözaltına aldık."

"... siyahi şahıslar ve doğudan gelen vatandaşlar uyuşturucu yönünden daha fazla dikkat çekiyorlar." 

'CEZASIZLIK POLİTİKASINA İZİN VERMEDİ'

Söz konusu açıklamada "İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi dosyanın Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na kadar gidip gelmesiyle kaybedilen onca yıldan sonra modern toplumdaki tehlikelilik suçlarındaki caydırıcılığın iyi örneklerinden biri olarak görülebilecek bir karara imza attı ve failinin polis olduğu suçlarda "taksir" zırhının arkasına saklanılarak cezasızlık politikasına izin vermedi." denildi.

'SINIRLAR VE NEFRET ÖLDÜRÜR, DAYANIŞMA YAŞATIR'

Geçtiğimiz yıl 13 göçmenin yaşam hakkı güvenlik güçlerince ve ırkçı saldırılar nedeniyle ihlal edildiğinin belirtildiği açıklamada şunlar kaydedildi:


Biz göçmen hakları için ırkçılık karşıtı mücadele verenler, şiddetin ortaya çıkmadan önce önlenebilmesini savunuyoruz. Hapishanelerin göçmenler için nasıl ayrımcı bir mekan olabileceğinin de farkındayız. Geri gönderme merkezleri ve kampların göçmen kadın, çocuk ve LGBTİ+'lar için başka türlü bir kapatma ve hapsetme mekanizması olarak işlediğini görüyoruz.. 

Sivil ya da üniformalı... Erkek şiddetine maruz kalan göçmen kadınlar ve LGBTI+'lar için gördükleri şid-dete karşı bir adaletten bahsedebilir miyiz? Göçmenlerin şiddete maruz kaldığı davalar için yapılan bir insan hakları izlemesinden söz edebilir miyiz? Son 1 hafta içinde Istanbul'da saldırıya uğrayan Suriyeli trans kadın Asya için ya da Urfa'da yol kenarında ölü bulunan Suriyeli Futem Alhamdi için yargı bir çözüm üretebilecek mi? Van'da geçen yıl iki güvenlik görevlisinin tecavüzüne uğrayan Iranlı mülteci kadını, 2014'te Van Yabancılar Şubesinde yediği polis dayağı sonucu ölen 17 yaşındaki Afgan çocuk Lütfullah Tacik'i unutmuyoruz. Daha fazla hapishane ve daha fazla geri gönderme merkezine değil; dönüştürücü sosyal bir adalet sistemine, ırkçılığın cinsiyetçi tezahürleri ile birlikte tamamen ortadan kalktığı bir toplumsal düzene inanıyor ve bunu kurabilmek için çağrıda bulunuyoruz. 

Yaşam hakkı başta olmak üzere temel haklara erişimin engellennnediği, sınırların bölüp ayrıştırmadığı ve kapitalist sisteme hizmet amaçlı kullanılmadığı, göç edenin koruma veya çalışma amaçlı gittiği yerde ezilip, sömürülmediği, sınırdışının tehdit amaçlı siyasi söylemlere alet edilmediği, mültecilerin siyasi birer piyon olarak kullanılmadığı, hayatlarının tehlikede olacağı bir ülkeye rızaları dışında geri gönderil-mediği bir ülkede yaşamak istiyoruz. 

Mücadelemiz insanların sadece göç ettiği için özgürlüğünden yoksun bırakılmadığı; patriyarka, ırkçılık, kapitalizm ve türcülüğün olmadığı bir dünya kurana kadar devam edecek. Herkes için nefes alma hakkı! Festus Okey ve Tüm Göçmenler için Adalet! Sınırlar ve nefret öldürür, dayanışma yaşatır! 

Tükenmez Haber
 


PAYLAŞ