'Blinken, S-400'lerin elden çıkarılması için çağrı yaptı'

Fotoğraf: AA

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede Türkiye'nin Rus yapımı hava savunma sistemi S-400'leri elinde tutmaması gerektiği konusunda çağrı yaptığı belirtildi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Blinken, Brüksel'deki NATO dışişleri bakanları toplantısında gerçekleşen ikili görüşmede ABD'nin Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi konusundaki endişelerini de Çavuşoğlu'na bildirdi.

Açıklamada görüşmede ayrıca iki ülkenin Suriye ve Afganistan'daki ortak çıkarlarının, Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin, demokrasi ve insan hakları başlıklarının da ele alındığı bildirildi.

'DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARININ ÖNEMİNİ VURGULADIM'
 
Blinken ayrıca görüşmeden sonra yaptığı Twitter paylaşımında, "Bugün Brükselde Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüm. NATO müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadele konusunda işbirliğimize devam etmeyi istekle bekliyorum. Yunanistan ile gerçekleştirdikleri istikşafi görüşmelere desteğimizi dile getirdim, demokrasi ve insan haklarının önemini vurguladım." yazdı

T24


PAYLAŞ