Altun'dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Bu iş bitti

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  İstanbul Sözleşmesi kararıyla ilgili "Bu iş bitti. Fesih bildirimimiz Avrupa Konseyi Sekreteryası'na ulaştı. Avrupa Konseyi Anlaşmalar Bürosu, sözleşmenin 1 Temmuz itibarıyla ülkemiz bakımından yürürlükten kalkacağını teyit etti" ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in konuyla ilgili eleştirilerine sosyal medya hesabından cevap verdi.

Altun, şöyle devam etti:

"CHP tarihinin gördüğü göreceği en beceriksiz parti kişisi yine zırvalamış. 'İstanbul Sözleşmesi'nden ancak Meclis kararıyla çıkılır' demiş. Eski sistemde yürütmeyi temsilen Bakanlar Kurulu bu kararı verirdi. Şimdi ise yürütmeyi Cumhurbaşkanı temsil ediyor. Gazi meclisimizin yaptığı ve aziz milletimizin referandumla onayladığı yönetim sistemimizden bihaber olan bu zavallı kendince hukuk dersi veriyor. Bir de parmak sallayarak tehditler savuruyor. Yazıklar olsun sana!"

'ÖĞRENECEKSİNİZ'

Paylaşımında, "Yönetim sistemimizi öğreneceksiniz." ifadesine yer veren Altun, şunları kaydetti:

"Zahmet olmazsa '9 sayılı Milletlerarası Andlaşmaların Onaylanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3. Maddesi'ni oku, yönetim sistemimizi iyice anla ve saygı duy. Milletin iradesine hadsizce parmak sallama! Bu iş bitti. Fesih bildirimimiz Avrupa Konseyi Sekreteryası'na ulaştı. Avrupa Konseyi Anlaşmalar Bürosu, sözleşmenin 1 Temmuz itibarıyla ülkemiz bakımından yürürlükten kalkacağını teyit etti. Demek ki neymiş? Her şey usulüne uygunmuş. Ülkeni biraz olsun tanı! Yalanı bırak artık!"

ÖZGÜR ÖZEL NE DEMİŞTİ?

Özel, Türkiye'nin hali hazırda İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmadığını, atılan imzanın hükümsüz olduğunu söylemişti.

"1963'ten beri hiçbir uluslararası anlaşmadan Meclis caymadan, Bakanlar Kurulu caymamış. Cayamaz da. Çünkü işlemin geri alınırlığında paralellik ilkesi var" diyen Özel, "Yani sen Meclis kararı ile girdiysen, Meclis kararı ile çıkarsın. Eğer sen Meclis kararı ile yaptığın bir anlaşmadan Meclis kararı ile çekilmiyorsan Cumhurbaşkanı o anlaşmadan çekilemez.  İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmadık.  Cumhurbaşkanı'nın dediği gibi bu iş bitmiş değildir" ifadelerinde bulunmuştu. 

Tükenmez Haber


PAYLAŞ