Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için sokakta

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı hafta boyu süren eylemlerine devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılma kararı için "Bu iş bitmiştir" ifadesini kullanmıştı. Ancak alana çıkan kadınlar, "Bu iş burada bitmedi" diye haykırdılar.

İSTANBUL'DA KADINLAR KADIKÖY İSKELESİNDE

Kadıköy'de "İstanbul Sözleşmesi için sokaktayız" diyerek üç koldan yürüyen kadınlar, yürüyüş boyunca yoğun polis kontrolü ve baskısına rağmen Kadıköy Beşiktaş İskelesinde buluştu. Polis ses sisteminin eylem alanına girmesine izin vermedi. Mikrofonlara el koyan polis kadınlara müdahalede bulundu. "Kadınları değil erkek şiddetini engelle" sloganı atan kadınlar mücadeleleri sonucu ses sistemini de alana sokarak alana girdi.

Kadınlar alanda "Bedenimiz, emeğimiz, sokaklar, meydanlar, kararımız, haklarımız, İstanbul Sözleşmesi bizim" diye haykırdı.

İZMİR

İzmir Konak'ta kadınlar "İstanbul Sözleşmesi Bizim" demek için buluştu. Kadınlar "Kararı tanımıyoruz" dedi.

ESKİŞEHİR: SÖZLEŞMEDEN ÇEKİLME KARARINI TANIMIYORUZ

Eskişehirli kadınlar Eskişehir Demokratik Kadın Platformunun (EDKP) çağrısı ile Ulus Anıtı Meydanı’nda bir araya geldi. CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü’nün de katıldığı eylemde kadınlar Adalar MİGROS’a kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca “Asla Yalnız Yürümeyeceksin”, “Kadınlar Yürüyor Mücadele Büyüyor”, “Sözleşmeyi Değil Cinayeti Engelle” sloganları atan kadınlara, çevredekiler de alkışlayarak destek verdi.

 AYDIN-DİDİM

Didim Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını protesto etti. “Haklarımızdan, hayatlarımızdan, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz! Yaşamak ve yaşatmak için birlikte mücadeleye” diyen Didimli kadınlar, Didim Kent Meydanı’nda bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Platform adına basın açıklamasını okuyan Mehtap Bozkurt, her gün kadınların katledildiğini söyleyerek “Yapılması gereken Sözleşme'nin maddelerini hayata geçirebilecek politikalar geliştirmek ve uygulamaktır” dedi.

'YAŞAM HAKKIMIZ İÇİN SÖZLEŞMEDEN VAZGEÇMİYORUZ'

“Sözleşmeyi feshetmek, açıkça daha fazla kadının, LGBTİ+’nın erkekler tarafından cezasız kalacağının garantisiyle öldürülmesi anlamını taşır. İstanbul Sözleşmesi’ni kendine bir tehdit olarak gören siyasi iktidarın baskıcı ve ataerkil isteklerine teslim olmayacağız. Biliyoruz ki kadın cinayetleri politiktir, yaşamın her alanında kadın mücadelesi ve kadın dayanışması ile eşit ve özgür bir toplumu hep beraber inşa edeceğiz. Yaşam hakkı için, özgürlük için vazgeçmiyoruz, kabul etmiyoruz” diye konuştu. 

'KAZANIMLARIMIZDAN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ'

Kestel Demokrasi Platformu İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı basın açıklaması yaptı. Kestel Meydanı’nda yapılan açıklamada “İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları atıldı.

Demokrasi Platformu adına açıklama yapan Fadime Erezer, “İstanbul Sözleşmesi’ni kendine tehdit olarak gören siyasi iktidarın baskıcı ve ataerkil isteklerine teslim olmayacağız. Biliyoruz ki kadın cinayetleri politiktir. Yaşamın her alanında kadın mücadelesi ve dayanışmasını hep beraber inşa edeceğiz. Yaşam hakkı için, özgürlük için vazgeçmiyoruz, kabul etmiyoruz! Hepimiz bulunduğumuz her alanda, kadınlar üstündeki baskılar son bulana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadını evde, işyerinde, yaşamın her alanında köle olarak gören zihniyetin yaşam hakkımızı elimizden almasına izin vermeyeceğiz! Kazanımlarımızdan geri adım atmayacağız! İstanbul Sözleşmesi uygulanana kadar susmayacağız! Sokakları, meydanları terketmeyeceğiz!” dedi.

ADANA'DA İSTANBUL SÖZLEŞMESİ EYLEMİ

 

Evrensel


PAYLAŞ