Belediyeler ve şirketlerden 10 Kasım’a özel videolarMustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 81’inci yılında sokak ve meydanları dolduran anmalar, online ortamda da geniş yer etti. Belediyeler ve şirketler, Atatürk’e minnetlerini göstermek için video hazırladı.

‘İSTANBUL SANA HASRET’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yayınlanan videoda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şiir okuyor.

“Bandırma’nın güvertesinde başın dik için umut dolu ayrıldığın bu şehir sana hasret. Yıllar sonra döndüğünde seni aşkla kucaklayan bu şehir sana hasret” dizeleriyle başlayan video “#İstanbulSanaHasret bize emanet” ifadeleriyle paylaşıldı.

 

‘ADANA, BİR ‘ADAMA’ AŞIKTIR’

Adana Büyükşehir Belediyesi ise Twitter hesabından paylaşmış olduğu videoda, “Adana, bir "adama" aşıktır. O adam da Mustafa Kemal Atatürk'tür. Sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.” İfadelerine yer verdi.

 

‘BU TOPRAKLARDA ZAMAN, O AN DURUR’

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin “Bu topraklarda zaman, o an durur; bağımsızlık ve hürriyet sevdalısı bir milletin saygı "duruşu" ile. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve minnetle anıyoruz” diyerek paylaştığı video ise şu şekilde:

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi de Tunç Soyer’in seslendirdiği videoyu paylaştı.

 

‘DAİMA AKLIMIZDA, FİKRİMİZDE, KALBİMİZDESİN’

Marmaris Belediyesi Huzurevi’nde yaşayan 90 yaşındaki sinema oyuncusu Altan Karındaş ve 95 yaşındaki opera sanatçısı Mithat Demokan, hastalıklarına rağmen 1 dakikalık kısa Atatürk filminde rol aldı. Twitter’dan video “Daima aklımızda, fikrimizde, kalbimizdesin” ifadeleriyle paylaşıldı.

 

‘YOLUM SENSİN’

Koç Holding’in #YolumSesnin hashtagiyle paylaştığı videoda ilkokul öğrencisi Hasan’ın 10 Kasım anması için gösterdiği “Atatürk olma” çabası senaryo ediliyor. Video şu şekilde:

 

‘ATEŞTEN GÖMLEK GİYMİŞ BİRİNE BAŞKA BİR GÖMLEK NASIL DİKEBİLİRSİN?’

Kiğılı tarafından paylaşılan video “Benim ellerim titrerdi… Ateşten gömlek giymiş birine başka bir gömlek nasıl dikebilirsin ki?” sözleriyle başlıyor.

 

‘SENİ SEVDİĞİMDENDİR’

#SeniSevdiğimdendir hashtagini kullanan Sabancı Holding ise sanatçı Birsen Tezer’in “Balıkesir” adlı şarkısının “Seni sevdiğimdendir gelirim ben bu yere; Ayaklarım basmaz yere görürüm önümü; Ararım sinmiş köşelerde ben dünümü; Dağlar bilmez, bağlar bilir; Orman bilmez, başçeşme bilir; Dağlar bilmez, dostlar bilir; Eller bilmez, başçeşme bilir” sözlerini paylaştı.

 

‘TARİFE SIĞMAZ’

Atatürk’ün emriyle 1935’te kurulan Şişecam ise 10 Kasım 1938’e ait bir canlandırma ile yayınladığı videosunda “#TarifeSığmaz bir özlemle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 ‘UMUTLA BAKAN GÖZLERİ’

Online alışveriş sitesi Gitttigidiyor ise “Karlı dağları, uçsuz bucaksız ovaları, bitmeyen yolları, en dalgalı denizleri, umutla bakan gözleri, sokakları, şehirleri… Memleketin her karışını gördük, olmadığın yer görmedik”sözlerinin yer aldığı şu videoyu hazırladı:

 

Dönemin dünya liderlerinin Atatürk’ün ölümünün ardından söylediği sözleri derleyen Samsung Türkiye, Atatürk’ün sevdiği “Selanik Türküsü”nü paylaştı.

 

 

 


PAYLAŞ