Rizeli kadınlar: Tek adam rejiminin aldığı bu kararı reddediyoruz

Fotoğraf: Gençağa Karafazlı

Rizeli kadınlar, Rize Atatürk Meydanı'nda bir araya gelerek Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını protesto etti. Rizeli kadınlar, kararı tanımadıklarını belirtti.

'BÜTÜNCÜL BİR ANLAYIŞLA ŞİDDETİN HER TÜRÜNDEN KADIN VE ÇOCUKLARI KORUMAKTADIR'

Kadınlar adına basın açıklamasını CHP Rize İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Tavukçuoğlu Ardal yaptı. Ardal, "İstanbul Sözleşmesi kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi sözleşmesidir. 45 ülke bu sözleşmenin imzacısıdır. 34 ülke sözleşmeyi onaylamıştır ve bu sözleşme ülkelerde yürürlüktedir. Sözleşmeyi 2011 tarihinde onaylayan ilk ülkeyiz. Sözleşme sadece kadını korumayı hedeflememektedir. Aynı zamanda şiddeti oluşmadan önlemek için de politikalar üretilmesini sağlamaktadır. Bütüncül bir anlayışla şiddetin her türünden kadın ve çocukları korumaktadır. Şiddete ceza yaptırım uygulamaktadır. Peki ne oldu da yazımına öncülük ettiğimiz ilk imzacı olduğumuz sözleşmeyi feshetmek için yola çıktık. Artık sokaklarda korunacak kadınlar, evde şiddet gören kadınlar ve çocuklar. Kadın cinayetleri yok mu? Ya da artık devlet bu coğrafyada yaşayan kadınları ve çocukları gözden mi çıkarttı?" diye sordu.

'SÖZLEŞME BİZ KADINLARIN YAŞAM HAKLARINI SAVUNMAKTADIR'

Sözleşmenin insan haklarını ve insan onurunu korumak olduğunu söyleyen Ardal, "Gelenek örf ve adet bahane edilerek kadınların ve çocukların maruz kaldıkları şiddetin meşrulaştırılmasının önüne geçmektedir. Sözleşme biz kadınların yaşam haklarını savunmaktadır. Türkiye’de sadece 2020 yılında 300 kadın cinayeti işlenmiş, 170 kadın şüpheli bir şekilde ölmüştür. Devlet bu ölümlerin önüne geçememiştir. Rize’mizde yine 2020 yılında 4 kadın öldürülmüştür. Bu kadınların öldürülmesi canımızı yakmaktadır. Öldürülen kadınların ailelerin yakınlarının canları da daha çok yanmaktadır. Devlet sözleşmeyi ihlal etmiştir kanunun gereklerini yerine getirmemiştir. Kadınların ölmesine göz yummuştur. Sadece sözleşmenin feshi açıklaması yayınlandığı gün 6 kadın öldürülmüştür. Cumhurbaşkanı tarafından yayımlanan İstanbul Sözleşmesi feshi yok hükmündedir. Biz bu kararı tanımıyoruz. Tek adam rejiminin aldığı bu kararı reddediyoruz. İstanbul Sözleşmesi yaşatır’’ diye konuştu.

Evrensel


PAYLAŞ