İnsansı robot Sophia'nın aklında şimdi de müzik var

Hong Kong merkezli teknoloji şirketi Hanson Robotics'in geliştirdiği Sophia pek çok yeteneğe sahip. Zira robot konuşabiliyor, şaka yapabiliyor ve hatta sanat eseri üretebiliyor. Örneğin Sophia'nın İtalyan dijital sanatçı Andrea Bonaceto'yla ürettiği dijital çalışması "non-fungible token / değiştirilemez para-çip" (NFT) biçiminde 25 Mart'ta satılmıştı.

"Sophia Instantiation" adlı çalışma, 688 bin 888 dolara (yaklaşık 5 milyon 500 bin TL) alıcı bulmuştu.

Söz konusu eser, Bonaceto'nun portresinin Sophia'nın dijital resmine dönüşümünü gösteren 12 saniyelik bir MP4 dosyası.

Sophia satış hakkında "Bence bu büyük bir başarı. Çalışmalarım değer gördüğü ve takdir edildiği için çok mutluyum" demişti.

Sophia'nın yaratıcısı David Hanson ise robot hakkında şöyle konuştu:

“Sophia'yı sanat eseri yapabilecek yaratıcı bir sanat eseri olarak tasavvur ettim. Sophia pek çok alanda sanatın ve mühendisliğin zirvesi.”

Yirmi yılı aşkın süredir robotlar üzerinde çalışan Hanson, Sophia'nın çalışmalarının insanlarla duygusal ve görsel bağlantı kurmasının bir yolu olduğunu kaydetti.

Sophia görsel sanatlar üzerinde çalışmaya devam edecek. Ancak aklında müzik de var. Zira Hanson, robotun Sophia Pop adlı bir projede üzerine yoğunlaştığını söyledi. Bu projede Sophia, müzik ve şarkı sözü için insan müzisyenlerle birlikte çalışıyor. Hanson sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sophia'nın sanat kariyeri konusunda çok heyecanlıyız.”

Independent Türkçe, AP, New York Times

Derleyen: Uğurcan Yıldız


PAYLAŞ