Sabahattin Ali'nin 103 yıl önce yaşadığı ev 'Anı Evi' haline getirildi

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, Belediye tarafından yazar Sabahattin Ali'nin çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği ev, 'Anı Evi' haline getirildi. Sabahattin Ali'nin kızı Filiz Ali, "Başından itibaren zaten heyecanla bu anı bekliyordum" ifadelerini kullandı. Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, "Yıl 1918, bundan 103 yıl önce, Sabahattin Ali, ailesiyle bu sokağa taşındı" dedi.

'YIL 1918, BUNDAN 103 YIL ÖNCE, SABAHATTİN ALİ, AİLESİYLE BU SOKAĞA TAŞINDI'

Anı Evi içerisinde, Filiz Ali tarafından bağışlanan Sabahattin Ali'nin son giydiği kıyafetler, kullandığı aksesuar ve el yazısıyla kaleme aldığı şiirler de bulunuyor. Açılış töreninde konuşan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, "Yıl 1918, bundan 103 yıl önce, Sabahattin Ali, ailesiyle bu sokağa taşındı. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları burada geçti, bu evde yaşadı. Bu sokaklarda koşardı, bu dağlarda gezerdi. Çalışkan bir çocuktu. O çocuk, 41 yıllık hayatına çok şey sığdırdı. İlk öykülerini, ilk şiirlerini bu topraklarda, Edremit’te yazdı. Nice öykülerini bu topraklarda yazdı. Kaz Dağları’nda başlattığı edebi yolculuğu, Kürk Mantolu Madonna ile Almanya’ya kadar uzandı. Bugün onun öldüğü gün değil, yaşadığı gün olarak tarihe geçecek. Edremit’in Sabahattin Ali’si ölmedi, eserleriyle yaşamaktadır. Bugün müze kıymetliyse, bunda bir kişinin çok büyük katkısı vardır. O kişi, Sabahattin Ali’nin göz bebeği, teşrifleriyle bizi onurlandıran biricik kızı Filiz Ali’dir. Senelerdir saklanan hatırlar bana verildiğinde inanın, ellerim titredi” dedi.

'BAŞINDAN İTİBAREN ZATEN HEYECANLA BU ANI BEKLİYORDUM'

Konuşma kürsüsüne davet edilen Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali, “Sabahattin Ali adını Edremit’te de yaşatmak için ortaya konulan bu müthiş çaba beni çok duygulandırdı. Başından itibaren zaten heyecanla bu anı bekliyordum. Aslında Nisan’ın 2’si babamın kaybolduğu gündür. Ama bence bugün babamın tekrar doğduğu gündür” şeklinde konuştu.  Programda kapsamında Edremit Belediyesi tarafından hazırlatılarak, yayınlanan 'Edremit’in Sabahattin Ali’si' isimli kitabın tanıtımı gerçekleştirilerek, ziyaretçilere ücretsiz olarak dağıtıldı.


PAYLAŞ