1. Oğuz Atay Öykü Ödülü başvuruları başladı

İnebolu Kültür ve Sanat Derneği tarafından birincisi düzenlenen Oğuz Atay Öykü Ödülü başvuruları başladı. Yarışmaya son katılım tarihi 30 Haziran Çarşamba günü olarak belirlendi. Yarışmayı kazananlar 1 Ekim Cuma günü açıklanacak. Ödül töreni, 12 Ekim Salı günü İnebolu'da gerçekleştirilecek.

'BU YIL DA DOĞDUĞU KENT İNEBOLU'DA OĞUZ ATAY'I, ADINA DÜZENLEDİĞİMİZ ÖYKÜ ÖDÜLÜ İLE ANMAK İSTEDİK'

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, Oğuz Atay’ın her ölüm yıl dönümünde ilçede anıldığı belirtilerek, “Bu yıl da doğduğu kent İnebolu’da Oğuz Atay’ı, adına düzenlediğimiz öykü ödülü ile anmak istedik. Bu nedenle Oğuz Atay Öykü Ödülü düzenliyoruz. Amacımız Oğuz Atay’ın öykücü kimliğine dikkat çekmek, anmak olduğu kadar edebiyatımıza yeni eserler kazandırmaktır. Aynı zamanda yazmayı seven ve bunu kendilerine iş edinenlere de ortam yaratmak” ifadeleri kullanıldı. Yarışmanın seçici kurulu, Hasan Özkılıç, Hürriyet Yaşar,  Ercan Y. Yılmaz, Hüseyin Peker ve Altay Ö. Erdoğan'dan oluşuyor. Yazılı açıklamada konusu serbest olan yarışmanın ödülü ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Öykü ödülünde sınırlama koymadık. Konu serbest. Her yaştan herkes katılabilir. Ödüllerimiz tek kategoride olup ilk üçe ödül verilecektir. Ödül olarak plaket ve Oğuz Atay kitap seti verilecektir. Ayrıca ödül alan ilk üç öykü ile yayınlanmaya değer görülen öykülerle bir anı kitap bastırılacak ve dereceye girenlere onar adet verilecektir. Yazmayı sevenleri Oğuz Atay Öykü Yarışması’na katılmaya davet ediyoruz.”

YARIŞMAYI KAZANANLAR 1 EKİM'DE AÇIKLANACAK

Yarışmayı kazananlar 1 Ekim 2021 tarihinde açıklanacak. Ödül töreni, Oğuz Atay’ın doğum günü olan 12 Ekim 2021’de İnebolu’da gerçekleştirilecek. Ödül alan yazarlar İnebolu Kültür ve Sanat Derneği tarafından konuk edilecek. Eserlerin gönderileceği e-posta adresi: inebolukulturvesanatdernegi@gmail.com

Yarışmaya katılım koşulları şöyle: 

  • Katılım herkese açıktır. Konu sınırlaması yoktur.
  • Sadece öykü başvuruları kabul edilmektedir. Roman, deneme, şiir, vb. türlerde yapılan başvurular değerlendirme dışı bırakılacaktır.
  • Katılım bir öykü ile olacaktır. Bir kişi, birden fazla öykü ile başvuruda bulunamaz.
  • Öykülerde sayfa ve sözcük sınırlaması yoktur.
  • Daha önce basılı veya sanal herhangi bir ortamda yayımlanmış ve/veya ödül almış öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • Öykülerin bir yazı programı belgesine kaydedilmiş olarak belirtilen e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.
  • Posta, kargo ve elden yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
  • Oğuz Atay Öykü Ödülü’ne katılan öyküler seçici kurula yazar kimlikleri gizli olarak sunulmaktadır. Bu nedenle öykünün yer aldığı dosyada yazarın kimliğine dair bir bilginin yer almamasına dikkat edilmelidir. Yazarlar öykülerinde sağ üst köşesinde bir rumuz kullanmalıdır.
  • Öykü dosyası ile birlikte öykünün adını taşıyan başka bir dosyada yazarlar kimliklerini, rumuzlarını ve iletişim bilgileri ile birlikte kısa özgeçmişlerini belirtmelidir.
  • Yarışmaya gönderilen öykülerin hukuki ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir.

PAYLAŞ