‘Lebalep kongrelere izin verenler, 1 Mayıs’ı engellemeye kalkmamalı’

İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs'a yönelik hazırlıklar devam ediyor.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu Sözcüsü Banu Tuna online basın toplantısı düzenleyerek, 1 Mayıs’a çağrı yaptı.

Türk İş, Hak İş ve DİSK’e çağrı yapan İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, ‘İstanbul işçi sendikaları şubeler platformu olarak bu nedenle diyoruz ki 2021 - 1 Mayıs’ı işçi sınıfının birleşik mücadelesinin örgütlenmesinin yılı olmalıdır’ çağrısı yaptı.

1 Mayıs’ın hafta sonuna gelmesi nedeniyle yasak tartışmasının gündemde olmaması gerektiğini belirten Tuna, “Hafta sonu yasakları ile birlikte 1 Mayıs’a izin verilir mi? gibi kamuoyunda ki tartışmaları ise gereksiz bulduğumuzu ilan etmek isteriz. Lebalep kongrelere, mitinglere izin verenler işçilerin 1 Mayıs kutlamalarını engellemeye kalkmamalıdır” açıklaması yaptı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Her yerde birleşik 1 Mayıs.

“Covit 19 salgını 1 yılı aşkın bir zamanı geride bıraktı ve bu süre içerisin de işçi sınıfının ve emekçilerin hiçbir talebi karşılanmadı. Çarklar adeta işçi ve emekçilerin canı pahasına döndürüldü. Evlerine kapanıp işçilerin taleplerine kulak kapatanlar bu durumu adeta işçi sınıfının kazanılmış haklarına bir saldırının vesilesi haline getirdiler. Ücretsiz izin ile işçilerin rızası alınmadan milyonlarca işçi günlük 47 TL ye mahkûm edildi. İşten atma yasak dediler ancak yine yüz binlerce işçi kod 29 ile işten atıldı. Pandemi esnek çalışmanın kuralsızca uygulanmasını, düşük ücretin, işten atmanın ve çark dönsün diye can vermenin adı oldu. Yine her fırsat da işçilerin temel haklarına göz dikildi, şimdi yeni torba yasa da rapor parası hakkımız da yok edilmek istenmektedir.

Şimdi ise görüyor ve izliyoruz ki işçi sınıfı düşük ücret ve güvencesiz çalışma koşullarının en dibine doğru itilmek istenmektedir. Bu tablo kimse tarafından kabul edilmemekte ve tek tek işyerlerin den kod29 zulmüne ve işten atmalara, ücretsiz izinlere karşı sesler çıkmaktadır. Milyonlarca işçinin çalışırken ölmek istemiyoruz haykırışı ise güçlü ve birleşik bir mücadele biçiminde olmadığı için boğuntuya geliyor.

Hafta sonu yasakları ile birlikte 1 Mayıs’a izin verilir mi? gibi kamuoyunda ki tartışmaları ise gereksiz bulduğumuzu ilan etmek isteriz. Lebalep kongrelere, mitinglere izin verenler işçilerin 1 Mayıs kutlamalarını engellemeye kalkmamalıdır. 1 Mayıs gününde ve anlamına uygun kutlanmalıdır. Bu konuda konfederasyonlarımızın ortak alacağı kararlara siyasi iktidar engel olmayı düşünmemelidir. 

Bu tartışmalar bir kenara bırakılıp işten atmaların yasaklanması, kod29 uygulamasının yasadan çıkarılması, işçilerin iş akitlerinin feshi durumun da ispat yükünün patronlara getirilmesi ve işçilerin hak kaybına uğramaması taleplerimiz için harekete geçmeliyiz.  

Düşük ücretle çalıştırılan milyonlarca işçi enflasyona ezdirilmiştir ve işçiler insanca yaşayabilecekleri bir ücret istemektedir. Covit19 un meslek hastalığı sayılması ve hayatını kaybedenlerin iş kazası kapsamına alınması ise başta sağlık sektörü olmak üzere işçi ve emekçilerin acil talepleri arasında yer almaktadır. Taleplerimizin hayat bulmasının tek yolu işçi sınıfı ve emekçilerin birleşik mücadelesine bağlıdır.

Bu nedenle İstanbul işçi sendikaları şubeler platformu olarak 2021 1 Mayıs’ını bir haftaya yayılan fabrika ve işyeri kutlamaları ile sürdürme çağrısı yapıyoruz. 2020 1 Mayıs’ı ülkemizde son yılların en yaygın 1 Mayıs’ı olmuştu ve bu deneyimimize dayanarak tüm fabrikaları 1 Mayıs alanına çevirmek için tüm sendikalarımıza ve işçilerimize çağrı yapıyoruz.

Güvenceli iş, insanca yaşam ve işçiler 1 Mayıs’a 1 Mayıs fabrikalara şiarıyla 2021 1 Mayıs startını veriyoruz ve bir kez daha diyoruz ki bu 1 Mayıs işçi sınıfımızın ve emekçilerin ortak sorunlara karşı birleşik mücadelesinin örgütlenmesinin yılı olmalıdır. Fabrikalardan başlayarak her yerde bileşik ve güçlü bir 1 Mayıs için harekete geçmenin zamanıdır.”

Tükenmez Haber


PAYLAŞ