Bakan Gül'e 'kaç kişiye ev hapsi verildi' sorusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Adalet Bakanlığı'nın istatistik verilerini ve 2020 ve 2021 yılının ilk 3 ayında ev hapsi cezası verilen kişi sayısını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması talebiyle TBMM'ye soru önergesi veren Karaca, "2009 yılı ve öncesi için her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere adli istatistiklerin detayları nedir?" diye sordu.

'2009 VE ÖNCESİNDEKİ ADLİ İSTATİSTİKLERİN YAYIMLANMAMASININ SEBEBİ NEDİR?'

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle Meclise soru önergesi veren Biçer Karaca, “2009 ve öncesindeki adli istatistiklerin yayımlanmamasının sebebi nedir? 2020 yılında ve 2021 yılının ilk 3 ayında, ev hapsi cezası verilen kişi sayısı kaçtır” diye sordu. CHP'li Biçer Karaca, önergesinde, geçtiğimiz yıllara kadar Adalet Bakanlığı, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü (ASİGM) ve Türkiye İstatistik Kurumunun dahliyle her yıl "adli istatistikler" ve "adalet istatistikleri" adlı iki temel istatistik yıllığı yayımlandığını hatırlattı.

'CTE TARAFINDAN GÜNCEL VERİLERİN AÇIKLANMIYOR OLMASI SONUCU CEZAEVLERİ VB. BİRÇOK KONUDA GÜNCEL VERİLERE ULAŞILAMAMAKTADIR'

"Ancak istatistiki verilerin derlenmesine ilişkin kriterlerin zamanla değişmesi ile adalet alanındaki söz konusu iki temel istatistik kategorisinde 2009 ve öncesi verilere artık ulaşılamamaktadır" diyen Biçer Karaca, söz konusu istatistiklere internet üzerinden ulaşılabilir olmasının araştırmacılar, akademisyenler ve insan hakları savunucuları açısından önemli olduğunu vurguladı. Karaca ayrıca "Aynı zamanda Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü (CTE) tarafından da güncel verilerin açıklanmıyor olması sonucu cezaevleri vb. birçok konuda güncel verilere ulaşılamamaktadır" diye ekledi.

Biçer Karaca, Bakan Gül’e şu soruları yöneltti:

  • 2009 yılı ve öncesi için her yıl için ayrı ayrı belirtilmek üzere adli istatistiklerin detayları nedir?
  • 2009 ve öncesindeki adli istatistiklerin yayımlanmamasının sebebi nedir?
  • 2009 ve öncesindeki adli istatistiklerin online erişime açılması planlanmakta mıdır?
  • 2016 yılından beri faaliyet raporlarının yayımlanmadığı bilinen Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün (CTE) 2017, 2018, 2019 ve 2020 yılları için faaliyet raporlarının detayları nedir?
  • CTE’nin son 4 yıldaki faaliyet raporlarının ne zaman açıklanması planlanmaktadır? CTE’nin internet sayfasının güncellenerek istatistikler bölümünün tekrar aktifleştirilmesi planlanmakta mıdır?
  • CTE tarafından yayımlanan istatistiklerin düzenli olarak yayımlanmaya tekrar başlaması için herhangi bir çalışmanız var mıdır? CTE’nin yayımladığı istatistiklere “suç türü vb.” bilgilerin eklenerek verilerin kapsamının genişletilmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır?
  • Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Ceza İnfaz Kurumu istatistiklerinin 2014 ve öncesinde olduğu gibi dergi formatına dönüştürülmesi planlanmakta mıdır?
  • 2020 yılında ve 2021 yılının ilk 3 ayında, ev hapsi cezası verilen kişi sayısı kaçtır?

PAYLAŞ