İstanbul Sözleşmesi eylemine katılan mülteciler sınır dışı edilecek

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının ardından, ‘İstanbul Sözleşmesi’ yaşatır eylemine katılanlara yönelik baslı politikası devam ediyor.

Denizli'de 'İstanbul Sözleşmesi' eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 4 İranlı mülteci için sınır dışı kararı çıktı. Avukatları aracılığıyla 7 gün içinde dava açılması bekleniyor.

20 Mart'ta Çınar Meydanında yapılan basın açıklamasına katılan Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ve eyleme katılmayan Mohammad Pourakbari Kermani 5 Nisan Pazartesi gözaltına alındı.

Sınır dışı kararının hukuka aykırı olduğunu belirten Av. Bergamalı Anayasa Madde 34 toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkını hatırlatarak "Maddede herkesin bu hakka sahip olduğu güvence altına alınmıştır" dedi.

Gözaltılara tepki gösteren CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca da mültecilerin derhal serbest bırakılmasını istedi. Denizli Ekmek ve Gül Grubu da "İstanbul Sözleşmesi hepimizin, mülteciler hariç değil" dedi.

‘İDARE YETKİSİNİ AŞIYOR’

Avukat Hayriye Buse Bergamalı sınır dışı kararının iptali için 7 gün içinde dava açılması gerektiğini belirterek şunları söyledi;

"Anayasa Madde 34 toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı ile herkesin bu hakka sahip olduğu güvence altına alınmıştır. 6458'de de toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasının yasak olduğuna dair düzenleme yok. Kamu düzeni kavramı çok geniş yorumlanıp idarenin inisiyatifine bırakılıyor yabancıların durumu. İdare de bu konuda yetkisini aşar şekilde işlem yapıyor."

CHP'Lİ KARACA: DAYANIŞMA YAŞATIR

Mültecilerin gözaltına alındığı gece sosyal medya hesabından tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca "Korkuyorlar, korkacaklar, korksunlar... Dayanışma yaşatır, yaşatacak.

Uydurma bahanelerle suç üretmeye çalışmanın faydası yok. Gözaltılar derhal serbest bırakılmalı" ifadelerini kullandı.

 


PAYLAŞ