TTB: Yoğun bakımlardaki doluluk yüzde 90'ı geçti

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, ülke genelinde yoğun bakım servislerindeki doluluk oranının yüzde 92-93 seviyesinde olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 32 bin 943 kişi hayatını kaybetti.

'COVİD-19 HASTALARI İÇİN SADECE BİRİNCİ SINIF YOĞUN BAKIM YATAKLARI KULLANILABİLİYOR'

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre; uzmanlar, vaka sayılarının bu hızla artmaya devam etmesi durumunda yoğun bakımların tamamen dolacağını ifade ediyor. Bulut, “Sağlık Bakanlığı, ‘Erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66’ diyor. Ancak solunum cihazı olmayan, ikinci ve üçüncü sınıf yoğun bakım yataklarının da dahil olduğu toplam yoğun bakım yatak sayısından bu oranı çıkarıyorlar. Oysa Kovid-19 hastaları için sadece birinci sınıf yoğun bakım yatakları kullanılabiliyor ve bu yatakların doluluk oranı ise yüzde 92- 93 seviyesinde” dedi.

'İSTANBUL, ANKARA, İZMİR GİBİ BÜYÜK KENTLERDE YOĞUN BAKIM SORUNU YAŞANIYOR'

Bulut ayrıca, günlük vaka sayısı 60 bine ulaştığında Kovid-19 hastaları için kullanılan yoğun bakım yataklarında da doluluk oranının yüzde 100’e ulaşacağını belirterek şunları kaydetti:

"Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde şu an sadece bir tane boş yoğun bakım yatağı kaldı. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde yoğun bakım yatağı sorunu yaşanıyor. Eğer önlem alınmazsa çok değil, Nisan ayı sonunda günlük vaka sayısı 60 bini bulacak."

'ÖZELLİKLE ÖNÜMÜNZDEKİ 10 GÜN ÇOK SIKINTILI OLABİLİR'

Vaka sayısının anormal derece arttığını ve zor günlerin kapıda olduğunu belirten Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel de açıklamada şunları söyledi:

"Özellikle önümüzdeki 10 gün çok sıkıntılı olabilir. Vatandaş durumun farkında değil. Vaka sayısı çok hızlı artıyor. Yoğun bakımlarda yer bulunamıyor. Durumun ciddiyetinin farkına varılması lazım. Sadece yoğun bakımlar değil, servislerde de doluluk oranı çok fazla. Önceki aylara göre yoğun bakımlarda ölüm oranı daha fazla. Ayrıca yoğun bakımlarda yaş ortalamamız 77-78 yaş iken şimdi 60 yaşın altına düştü. Bu durum İngiltere mutasyonu ile 60 yaş üstünün aşılanmasından kaynaklanıyor."

TÜRKİYE ÖNCEKİ GÜN AÇIKLANAN GÜNLÜK VAKA SAYISIYLA AVRUPA'DA EN FAZLA GÜNLÜK VAKANIN GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKE OLDU

Türkiye önceki gün açıklanan günlük vaka sayısıyla Avrupa’da en fazla günlük vakanın görüldüğü ülke oldu. Sağlık Bakanlığı, 6 Nisan’da 49 bin 584 yeni vakanın saptandığını açıkladı. Worldometers.info’nun verilerine göre, bu vaka sayısıyla açık ara önde bulunan Türkiye’yi 13 bin 276 yeni vaka ile Ukrayna ve 8 bin 328 yeni yaka ile Rusya izledi. Asya’da ise ilk sırada 115 bin 245 yeni vakayla Hindistan yer alırken, Türkiye ikinci ülke oldu. 17 bin 430 yeni vaka ile İran, üçüncü sıraya yerleşti. Türkiye, tüm dünyada en fazla yeni vaka açıklayan ülkeler arasında yer aldı. Dün yapılan açıklamada, 54 bin 740 yeni vaka kaydedilirken 276 kişinin daha hayatını kaybettiği bildirildi.

Independent Türkçe, Birgün, Tükenmez Haber


PAYLAŞ