Ayasofya imamı Boynukalın görevinden ayrıldı

Ayasofya Cami  İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, imamlık görevinden ayrılarak, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ndeki akademik görevine geri döndü.

Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde akademik kariyerine devam edecek.

Kadın cinayetlerini medyanın abarttığını öne süren ve 'Kadın, erkeğe düşman edilmeye çalışılıyor' diyen Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın’a, AKP’li Özlem Zengin tepki göstermişti.

‘KADIN CİNAYETLERİ ABARTILIYOR’ DEMİŞTİ

Ayasofya’ya baş imam olarak atanan Mehmet Boynukalın, 8 Mart'ta Twitter hesabından medyanın kadın cinayetlerindeki tutumunu hedef alarak, “Kadının erkeğe düşman edilmeye çalışıldığını” iddia etmişti.

Boynukalın’ın paylaşımlarının sorulduğu Özlem Zengin katıldığı bir televizyon programında konunun sorulması üzerine, “Kadın- erkek meselesine dair dini de referans yaparak, katı, sert açıklamalar yapmayı problemli görüyorum ve bize fayda vermiyor. Tam tersine incitiyor, kadınları da incitiyor, bu alanda çalışanların yükünü arttırıyor. Ve daha önemli bu açıklamalar siyasetin yükünü artıyor. Siyaset çok ağır bir iş. O yüzden bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum” demişti.

Özlem Zengin’in açıklamalarının ardından Ayasofya baş imamı Boynukalın bugün yeni paylaşımlarda bulundu. Boynukalın, Zengin'in adını anmadan şunları söylemişti:

“Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamber efendimiz (s.a.s)'in sünnetinde kadınlara iyi davranmayla ilgili bir çok emir olduğu hepimizin malumudur. Bu emirlerin hepsinin başımızın üstünde yeri var. Yine Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamberimizin sünnetinde bugün yaşanan cinayet ve şiddet gibi sorunların çözümüne dair bir çok hüküm de bulunur. Ülkemizde bu alanda yaşanan sorunların kaynağı batıdan gelen ve bizim din, örf ve adetimize uymayan düzenlemelerdir. Sorunun kaynağı olan yerde çözüm aramak beyhude bir uğraştır. Müslümanlar çözümü Rablerinin dediğinde aramalı.”

AA


PAYLAŞ