İstinaf Mahkemesi iki çocuğunu istismar eden erkeğin cezasını bozdu

Fotoğraf: TÜKENMEZ

TÜKENMEZ  - İstinaf Mahkemesi, Adana’da iki çocuğunu istismar etmek suçundan 35 yıl ceza alan sanık M.A.K.’nin cezasını bozdu. Yeniden yerel mahkemede başlayan yargılamada çocuklar yaşadıkları istismarı yeniden anlatmak zorunda kaldı. 

Adana’da 5 ve 6 yaşlarındaki iki çocuğunu istismar etmek suçundan yargılanan M.A.K.’nin aldığı 35 yıl cezanın istinaf mahkemesi tarafından bozulması nedeni ile ilk duruşma bugün görüldü. Duruşmada ifadeleri alınan çocuklar önceki duruşmada da anlattıkları istismarı yenide anlattı.Çocukların birbiri ile tutarlı anlatımları ve sosyal hizmet uzmanlarının çocukların anlattıklarının yaşıtlarının cinsel bilgisinin üzerinde olduğunu ve hayal ürünü ya da ezberletilmiş olamayacağını söylemesi üzerine verilen ceza 35 gün gibi kısa bir sürede incelenerek bozulmuştu.

‘DOSYAYA DAHA İLK ŞİKAYETE TAKİPSİZLİK VERİLDİ’

Çocukların annesi, 6 yıldır evli olduğu ve sürekli şiddet gördüğü eşinden boşanmak üzere dava açmıştı. Boşanma davası sürerken Aile Mahkemesi çocukların velayetinin kime verileceği hususunda Sosyal İnceleme Raporu düzenlenmesini istedi. Sosyal hizmet uzmanının yaptığı görüşmede çocukların babaları tarafından istismar edildiği ortaya çıktı. İlk şikayette Savcı’nın “Boşanma aşamasındasınız, aranızda husumet var” diyerek takipsizlik vermesinin ardından itirazlar üzerine dava açılmıştı.

‘İSTİNAF 35 GÜNDE BOZDU, JET HIZIYLA TAHLİYE EDİLDİ’

Çocukların gerek ÇİM'de, gerekse duruşmada alınan beyanlarının birbirleri ile uyumlu olması,  sosyal hizmet uzmanlarının, mağdurların olayı kurgulamalarının mümkün olmadığını, anlatımlarının kendi yaş grubu çocuklarının cinsel bilgisinin üstünde olduğu ve bu anlatımların hayal ürünü ya da ezberletilmiş olamayacağı şeklindeki görüşleri davanın seyrini belirledi. M.A.K., 2020, Kasım ayında “çocuğun cinsel istismarı, çocuğun görebileceği yerlerde müstehcenlik, müstehcen içerik üretmekte çocuğun kullanılması” suçlarından toplam 35  yıl 7 ay 15 gün 35 yıl ceza aldı. İtiraz üzerine dosya Adana Bölge Adliye Mahkemesi 12’inci Ceza Dairesi’ne gitti. 16 Aralık’ta açılan dosya 20 Ocak tarihinde, yani 35 günlük İncelemenin ardından karara bağlandı.  Olayın tanığı olmadığı gerekçesi ile karar bozuldu. Bozma kararından sonraki ilk duruşma Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma öncesi yapılan açıklamayı okuyan Av. Sevil Aracı, dosyanın alışık olunmadık bir sürede, 35 günde karara bağlanması ve sanığın alelacele tahliye edilmesinin şoke edici olduğunu belirterek “Bu durum bize amaçlanan erkekleri korumak olunca yargının ne kadar hızlı hareket edebildiğini de göstermiştir” dedi.

‘İSTİNAF MAHKEMESİ ÇOCUKLARIN MUTLU OLDUĞU ANLARI DELİL SAYDI’

Taciz, tecavüz, istismar gibi suçların tanığının olmayacağını ifade eden Aracı, “Üstelik burada babanın istismarı söz konusu olduğundan tanık olmaması anlaşılabilir bir durumdur” dedi. Çocukların mutlu göründükleri fotoğrafların dahi istismarın olmadığına delil sayılmasına da tepki gösteren Aracı, “Kadınların yargılandığı dosyalarda sunulan uzman görüş ve mütalaalarının asla karara dayanak alınmamasına rağmen, yine bu dosyada sanık vekilleri tarafından uzman görüşü adı altında sunulan mütalaanın da gerekçeli kararda yer bulmasını çifte standarttır” dedi.

‘UZAKLAŞTIRMA KARARI UYGULANMADI’

Öte yandan sanığın, istinaf kararından sonra iki haftada bir pedagog eşliğinde çocuklar ile şahsi ilişki kurmaya da başladığını dile getiren Aracı, çocukları teslim ederken çocukların annesine sataşan sanığın, 1,5 saat evin önünden ayrılmadığını, karakola gittiğinde şikayetçi olarak değil, M.A.K. kendisinden önce şikayetçi olduğu için B.’nin şüpheli olarak ifadesinin alındığını ve B.’ye uzaklaştırma tedbiri uygulanırken avukatların ısrarı ile alınan şikayette de şikayetçi olan kadın olunca uzaklaştırma kararının uzun uğraşlar sonucu alınabildiğini aktardı. 

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSA ZANLI CEZASINI ÇEKİYOR OLURDU’

Artık koruma başvurularının Aile Mahkemeleri kanalı ile yapıldığı, karakollardan başvuru alınmadığının kendilerine söylendiğini ifade eden Aracı, “İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasının ardından henüz çıkma kararının yürürlüğe girmemiş olmasına ve 6284 sayılı yasanın da yürürlükte olmasına rağmen, kadınlar aleyhine uygulamalar anlattığımız örnekte olduğu üzere hız kazanmıştır. Biz biliyoruz ki, İstanbul Sözleşmesi hakkıyla uygulanıyor olsaydı, çocukları ve kadınları defalarca mağdur eden yargı süreci bu şekilde işlemez, zanlı hak ettiği cezayı çoktan almış ve çekiyor olurdu. Ancak bildiğimiz bir şey daha var ki yargı süreci henüz bitmedi. Biraz sonra Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek olan davanın tarafları sadece istismar edilen çocuk ve anneleri değildir, biz Adana Kadın Platformu olarak davanın tarafıyız” diyerek davanın takipçisi olacaklarını söyledi. 

Tükenmez


PAYLAŞ