İki sağlıkçıya ‘devletin birlik ve bütünlüğünü bozma’ cezası

Fotoğraf: Evrensel

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, kovid-19’dan yaşamını yitiren sağlık emekçilerini anan ve haklarını talep etmek için hastane yemekhanesinde bir dakikalık saygı duruşu yapan SES İşyeri Temsilcisi Günseli Uğur ve Üye Arzu Sert ile ilgili verdiği uzaklaştırma kararının gerekçesini açıkladı. Gerekçede, “Çalışanların sağlığını tehlikeye sokmak, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” ifadeleri yer aldı.

Evrensel’den Dilek Omaklılar’ın haberine göre; Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi SES İşyeri Temsilcisi Günseli Uğur sürgün edilmesinin ardından kazandığı davayla işe dönüş yapmış ancak bu kez de uzaklaştırma kararı almıştı. SES Üyesi Arzu Sert de uzaklaştırma kararı almış, ancak gerekçesi bildirilmemişti.

'DEVLETİN SAĞLIK POLİTİKASINA KARŞI GELMEK'

DEÜ Hastanesi Başhekimliğinden gelen gerekçede ise 3 madde yer aldı:

“Hastanemiz personel yemekhanesinde Hemşire Günseli Uğur ve Ameliyathane Hemşiresi Arzu Sert, İçişleri Bakanlığı ve İl Hıfzıssıhha kararlarına aykırı olarak, 1- Pandemi kurallarına uymayarak çalışanlarımızın sağlığını tehlikeye sokmak, 2- Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, 3- Devletin oluşturduğu sağlık politikalarına ve sosyal hizmetlere karşı gelmek. Suretiyle sözlü gösteri/eylem ve kalkışmaya teşebbüs ettiği; belirlenen kişiler hakkında hem disiplin hem de cezai hukuki süreçlerinin ivedilikle yapılması hususunda gereğini bilgilerinize arz ederim” ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili konuşan SES İşyeri Temsilcisi Günseli Uğur, “Sendikanın kararı doğrultusunda hastane yemekhanesinde kovid-19 nedeniyle kaybettiğimiz sağlık emekçileri için saygı duruşu yaptık. Soruşturma içeriğinde yer alan 3 maddenin de gerçekle alakası yoktur. Suçlamaların hiçbirini kabul etmiyoruz. Kaybettiğimiz sağlık emekçilerini anıp tükeniyoruz demek ne zamandan beri devlete yönelik bir tehdit oluşturmaktır?” diye konuştu.

'ANMA ÖNCESİ İŞ ÇIKIŞIMI GÖSTERMİŞLER’

Arzu Sert de bu gerekçenin trajikomik olduğunu belirterek, “Hem yaşamını yitiren sağlık emekçilerini anmak suç değil hem de sendikal faaliyet suç değil. Aksine hastanenin gerçekleştirdiği bu politika suçtur. Çünkü diğer arkadaşımdan farklı olarak benim durumum, sözleşmeli personelim. Sözleşmeli olan hemşirenin soruşturmasını uzaktan yürütmek gibi bir hukuki hakları yok ve bu sebeple benim şu an iş çıkışım görünüyor” dedi. 5 Mart tarihinde gerçekleştirilen anma sebebiyle uzaklaştırıldığını ancak şu an SGK’de 4 Mart tarihiyle iş çıkışının verildiğini belirten Sert, “Sözleşme personeli uzaklaştırma gibi bir hakları yok, o yüzden bana maaşımın 3’te 2’sini de vermemek için şu an işten çıkışımı gösteriyorlar. Tüm bu haksız, hukuksuz uygulamaların karşısında elbette onların suçlu olduğunu biliyoruz. Sendikal faaliyetin ve yönetilmeyen pandemi sebebiyle hayatını kaybeden sağlık emekçilerini anmanın, sağlık emekçilerinin sesini bir kez daha yükseltmenin suç olmadığını biliyoruz” diye konuştu.


PAYLAŞ