Dünya'ya her yıl 5 bin tondan fazla kozmik toz yağıyor

Bilim insanları Dünya'ya her yıl 5 bin tondan fazla kozmik toz yağdığını tespit etti.

Uğurcan Yıldız'ın Independent Türkçe için derlediği habere göre; Canlıların bilinen tek yuvası, kuyruklu yıldızlardan ve asteroitlerden gelen kozmik tozla dolup taşıyor. Gezegenler arası bu parçacıklar, Dünya atmosferinden geçiyor ve halk arasında "yıldız kayması" diye bilinen olaya sebep oluyor.

Kuyrukluyıldızların ve asteroitlerin bazı parçaları, mikrometeorit denen çok küçük bir biçimde yeryüzüne ulaşıyor. Bahsi geçen kozmik toz, milimetrenin onda biriyle yüzde biri arasındaki bir büyüklüğe sahip.

Sonuçları 15 Nisan'da Earth & Planetary Science Letters adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanacak araştırmada Fransa'daki Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi, Paris-Saclay Üniversitesi ve Fransa Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'nden bilim insanları birlikte çalıştı

Antartika'daki Concordia İstasyonu'nun yakınlarındaki Dome C diye bilinen bölgede, mikrometeoritleri toplamak ve analiz etmek için yaklaşık 20 yılda 6 keşif gezisi yapıldı.

Dome C, karın fazla birikmemesi ve dünyadan kaynaklanan tozun neredeyse hiç olmaması sebebiyle ideal bir kozmik toz toplama noktası.

Araştırma ekibi, büyüklüğü 30-200 mikrometre arasında değişen parçacıkları topladı. Bu sayede kozmik tozların Dünya geneline bir yılda ne kadar serpildiği hesaplandı.

Bulgular, Dünya'ya her yıl 5 bin 200 ton mikrometeorit yağdığını gösterdi.

Mikrometeorit yağışını teorik tahminlerle karşılaştıran bilim insanları, bunun muhtemelen yüzde 80'inin kuyrukluyıldızlardan, geri kalanınınsa asteroitlerden geldiğini bildirdi.

Independent Türkçe, EurekAlert, Phys.org


PAYLAŞ