Mansur Yavaş, yangında zarar gören esnafa 15 bin lira yardım yapacak

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi, Kızılcahamam ilçesindeki Kasaplar Çarşısı'nda çıkan yangında işyerleri zarar gören esnafa, 15 bin lira nakdi yardım yapılmasına karar verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin nisan ayı ikinci oturumu, Meclis Birinci Başkanvekili Fatih Ünal başkanlığında yapıldı.

Ünal, Kızılcahamam ilçesindeki Kasaplar Çarşısı'nda dün sabah saat 05.00 civarında çıkan yangında işyerleri zarar gören esnafa, 15 bin lira nakdi yardım yapılmasını ilişkin ABB Başkanlık makamının oluru ile hazırlanan teklifi, oylamaya sundu.

Teklif, mecliste grubu bulunan AKP , MHP, CHP ve İYİ Parti üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

Söz konusu önergeye ilişkin söz alan CHP'li meclis üyesi Ertan Işık, Kızılcahamam Belediyesi'nin işyeri zarar gören esnaf için yetki devri yapması halinde Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yeni işyerlerini 3 ay içinde yaparak teslim edebileceğini ifade etti.

Işık'a cevap veren Ünal da gün içerisinde bölgeye gittiğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın esnafın yaralarını sarmak için Kızılcahamam Belediyesi ile ortak çalışma başlattığını belirterek, oy birliğiyle kabul edilen önergenin anlamlı olduğunu ifade etti.

ÖZEL HALK OTOBÜSÜ ESNAFINA NAKDİ YARDIM YAPILACAK

Ünal, ABB Başkanlık yazısıyla korona virüsü (Covid-19) nedeniyle yolcu sayısı azalan Özel Halk Otobüsü esnafına nakdi yardım yapılmasını içeren teklifi de oylamaya sundu.

Oy birliğiyle kabul edilen teklif hakkında söz alan MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, toplu taşıma esnafına yönelik yapılan yardımları her zaman olduğu gibi bugün de desteklediklerini belirterek, önergeyi hazırlayan belediye bürokratlarının meclisi bilgilendirmeden meclise teklifte bulunmalarına tepki gösterdi.

Başkanlık yazılarının ardından gündem maddelerini ve komisyon raporlarını oylamaya sunan Ünal, meclisin nisan ayı üçüncü oturumunun yarın saat 11.00'de yapılacağı söyledi ve oturumu kapattı.

NE OLDU?

İlçe merkezindeki Kasaplar Çarşısı'nda, bir işyerinde yangın çıkmıştı. Diğer işyerlerine de sıçrayan yangın rüzgarın da etkisiyle büyümüş, 20 işyeri kullanılamaz hale gelmişti.


PAYLAŞ