CHP'li Özel'den AKP'li Çamlı'ya 'laiklik' yanıtı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Laiklik anlayışı yönetici aklın inisiyatifine terk edilemez. Hiçbir ön kabul olmaksızın masaya yatırılması, gözden geçirilmesi gereken, mühim anayasal bir madde ve problemdir" diyen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı'ya yanıt verdi. Özel, Twitter'dan yapmış olduğu paylaşımda, "Bir milletvekilinin laikliği tartışmaya açma cüretini kınıyor, laiklik ilkesine, Cumhuriyet devrimlerine ve çağdaşlaşma ülküsüne bağlı kalacağımızın altını çiziyoruz" ifadelerini kullandı.

AKP'Lİ ÇAMLI: LAİKLİK ANLAYIŞI YÖNETİCİ AKLIN İNİSİYATİFİNE TERK EDİLEMEZ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, "Laiklik İhdası" notuyla bir paylaşım yaparken, 10 Nisan 1928 günü Anayasa'dan çıkarılan "Devletin dini, İslam dinidir" maddesini hatırlatarak "Laiklik anlayışı yönetici aklın inisiyatifine terk edilemez. Hiçbir ön kabul olmaksızın masaya yatırılması, gözden geçirilmesi gereken, mühim anayasal bir madde ve problemdir" açıklamasını yaptı.

CHP'Lİ ÖZEL: BİR MİLLETVEKİLİNİN LAİKLİĞİ TARTIŞMAYA AÇMA CÜRETİNİ KINIYORUZ

Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Özel, "Laiklik ilkesinin Anayasaya girişine öncülük eden 1928 tarihli Anayasa değişikliğinin yıldönümünde; bir milletvekilinin laikliği tartışmaya açma cüretini kınıyor, laiklik ilkesine, Cumhuriyet devrimlerine ve çağdaşlaşma ülküsüne bağlı kalacağımızın altını çiziyoruz" ifadelerini kullandı.


PAYLAŞ