Tacize ve kansere karşı mücadele eden Olcay Senem hayatını kaybetti

Kars'ta Kültür Türizm İl Müdürlüğü'nde taciz ve mobbinge maruz bırakıldığını duyuran ve 2016 yılından beri meme kanseriyle mücadele eden Olcay Senem, dün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

SENEM, HEM MOBBİNGE MARUZ BIRAKILMIŞ HEM DE SÜRGÜN EDİLMİŞTİ

Geçen yıl Mezopotamya Ajansından Zemo Ağgöz'e konuşan Olcay Senem, Kars Kültür Turizm İl Müdürlüğünde göreve başladığı ilk yıllarda kurumun müdürü olan H.D.'nin tacizine uğradığını söylemişti. Senem’in CİMER ve Kültür Türizm Bakanlığına şikayette bulunmasının ardından H.D. hakkında soruşturma başlatılmıştı. Senem ayrıca savcılığa da konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu. Yaşadığı taciz olayının ardından kanser teşhisi konulan Olcay Senem, hem mobbinge maruz bırakılmış hem de sürgün edilmişti.

'ÇOK GEÇMEDEN ORADAKİ PİSLİKTEN KANSER AKCİĞERİME SIÇRADI' DEMİŞTİ

"Tacizi duyurduğum için sürekli iş yerimi değiştirdiler" diyen Senem, gönderildiği her iş yerinde kendisine çok kötü davranıldığını, yaşadıklarının ardından psikolojisinin bozulduğunu söylemişti. Senem, tedavi sürecinde de zorluklarla karşılaştığını "Müdür, müdür yardımcısı, şefler ya işten çıkarmakla ya da sürgünle tehdit ediyorlardı. Kars’ta Onkoloji bölümü olmadığı için tedavimin Ankara’da yapılması gerekiyordu ama müdürün izni olmadığı için bir türlü gidemedim. Kanser olduğumu belgelerle kanıtlamamı istediler. Resimlerimi çektim, doktordan yazı aldım ve ancak öyle izin alabildim" diye anlatmıştı. Kanser olmasına rağmen arşivde hijyenik olmayan koşullarda çalıştırılan Senem, “Çok geçmeden oradaki pislikten kanser akciğerime sıçradı. Doktor beni arşivde çalıştırmamaları için yazı yazdı" demişti.

'KADINLAR OLARAK BİRLEŞİRSEK TACİZİN, TECAVÜZÜN, ÖLÜMLERİN ÖNÜNE GEÇEBİLİRİZ' DEMİŞTİ

Senem, ayrıca Vali Yardımcısı'nın da kendisine "Kansermişsin, kaç tane kadın tacize uğruyor. Bu olaydan bir şey çıkmaz. Kim sana şahitlik yapacak? Git, git gittiğin yerde öl, bu konu da kapanır" dediğini anlatmıştı. 8 Mart'ta Ankara'da düzenlenen eylemde “Susmayın” diye haykırdığını kaydeden Senem, “Kadınlar olarak birleşirsek tacizin, tecavüzün, ölümlerin önüne geçebiliriz" demişti. Mücadelesi sonucu iki hafta önce görevine iade edilen Senem, gazeteci Ali Isıyel’e “Müdür hâlâ korunuyor. Asla sessiz kalmayın" açıklaması yapmıştı. 


PAYLAŞ