'Covid-19'dan ölen sağlık emekçilerini anmak suç mu?'

Fotoğraf: Evrensel

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Avukat Sevda Erdan Kılıç, İzmir'de sağlık çalışanlarını anmak için yapılan saygı duruşuna katıldıkları için görevden uzaklaştırılan 2 kadın sağlık emekçisini TBMM gündemine taşıdı. Kılıç, konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

'COVİD-19 NEDENİYLE SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ ANMAK SUÇ DEĞİLDİR' 

İzmir Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi’nde çalışan sağlık emekçilerinin 1-14 Mart Tıp Haftası dolayısıyla hastane kantininde, koronavirüs nedeniyle vefat eden tüm sağlık emekçileri için 1 dakikalık saygı duruşu sonrası açılan soruşturmada SES üyesi hemşireler Günseli Uğur ve Arzu Sert'i tedbir kararı vererek görevden uzaklaştırmıştı. Başhekim Semih Küçükgüçlü imzasıyla rektörlüğe gönderilen uzaklaştırma yazısında Günseli Uğur ve Arzu Sert’e, “Pandemi kurallarına uymayarak sağlık çalışanlarının sağlığını tehlikeye sokmak”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Devletin oluşturduğu sağlık politikalarına ve sosyal hizmetlere karşı gelmek” suçlamalarının yöneltildiğini ve iki hemşirenin bu suçlamalarla görevlerinden uzaklaştırıldığını açıklamıştı. CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, iki hemşirenin demokratik haklarını kullandıklarını ve sağlık çalışanı arkadaşları için 1 dakikalık saygı duruşu nedeniyle haklarında açılan bu soruşturmaya tepki gösterdiklerini kaydetti. Saygı duruşunun yapıldığı gün itibariyle 384 sağlık emekçisinin hayatını kaybettiğini ve hemşirelerin söylemlerinde soruşturmalara konu olacak hiçbir şey bulunmadığını ifade eden Sevda Erdan Kılıç, “Benzer eylemler başka hastanelerde de yapıldı. Kovid-19 nedeniyle sağlık emekçilerini anmak suç değildir. Saygı duruşuna katılanlar, o gün pandemi kurallarına da dikkat etmişlerdir. O güne ilişkin bütün görüntüler ortadadır” dedi. 

Kılıç, şunları kaydetti: 

“İki hemşirenin yemekhanede 1 dakikalık saygı duruşuyla koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve bütünlüğünü tehdit edebileceğini düşünüp de soruşturma başlatabiliyorsanız kimse kusura bakmasın ama o koltukları derhal boşaltın. Boşaltın ki o koltukların ağırlığını taşıyabilecek gerçekten liyakatli, aklın ve bilimin ışığında çalışacak insanlar oturabilsin. Özellikle de Sayın Fahrettin Koca. Bu rezalete sesinizi çıkarmak için daha neyi bekliyorsunuz? Sağlık çalışanlarına en çok ihtiyaç duyduğumuz bu zor salgın koşullarında böyle bir muamele kabul edilebilir mi? Tabi hesabınız başka değilse. İçten içe hesabınızın örgütlü mücadele ile olduğunu biliyoruz. Sendikalaşma ve sendikal faaliyetlerin önüne çektiğiniz barikatları biliyoruz ancak o barikatları yıkmak için bekleyen adalete susamış milyonlar olduğunu da biliyoruz.”

CHP’li Kılıç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesinde şu soruları yöneltti:

  • Hemşireler Günseli Uğur ve Arzu Sert hakkında tedbir kararı verilerek görevden uzaklaştırılmalarının gerekçesi nedir?
  • Hemşireler hakkındaki soruşturma tamamlandı mı? Eğer tamamlandı ise sonucu ne olmuştur?
  • Diğer hastanelerde yapılan bir dakikalık saygı duruşuna katılanlar hakkında ne gibi bir işlem yapılmıştır?
  • Hastanede Covid-19 nedeniyle sağlık emekçilerini anmak ne gibi bir suç kapsamında değerlendirilmiştir?
  • Söz konusu hastanede bu kapsamda daha önce haklarında soruşturma açılan çalışan olmuş mudur?
  • Eğer açıldı ise nedeni veya nedenleri nelerdir? Bu kişiler hakkında ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır?

PAYLAŞ