4 mültecinin sınır dışı kararına karşı dava açıldı

İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları için haklarında sınır dışı kararı verilen 4 İranlı mültecinin sınır dışı kararına karşı dava açıldı. Mülteciler İran'a geri gönderilmeleri durumunda hayati tehlikeleri olduğunu dile getirdi.

Evrensel’de yer alan habere göre; Denizli'de İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları için 'Kamu düzenini bozmak' iddiasıyla sınır dışı kararı verilen ve Aydın Geri Gönderme Merkezinde idari gözetim altında tutulan İranlı mültecilerin avukatı, Denizli İdare Mahkemesine dava açtı.

Mülteciler ellerinde İran 'İslam Cumhuriyetine Hayır' yazılı dövizler taşırken eylemde konuşan Esmaeil Fattahi, "İran’daki İslam rejimine karşı mücadele veren kadınlar, bugün Denizli’de İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına karşı da mücadelelerini devam ettiriyor. Kadın mücadelesi enternasyonal bir mücadeledir ve coğrafi sınırlara bağlı değildir" demişti.

20 Mart'ta Çınar Meydanında yapılan basın açıklamasına katılan Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ve Mohammad Pourakbari Kermani 5 Nisan'da gözaltına alınmıştı. 6 Nisan'da sınır dışı kararı ile Aydın Geri Gönderme Merkezine gönderilen mülteciler idari gözetim altında tutuluyor. Avukat Hayriye Buse Bergamalı, Denizli Göç İdaresi İl Müdürlüğünün sınır dışı kararına karşı Denizli İdare Mahkemesine dava açtı. İdari gözetim kararına da itiraz edilmesi bekleniyor.

İçeriden telefonla bilgi veren mülteciler, şimdilik sorun olmadığını fakat İran'a geri gönderilmeleri durumunda hayati tehlikeleri olduğunu dile getirdi. Ayrıca kamuoyundan destek beklediklerini söyleyen mülteciler, serbest kalmak istediklerini ifade etti. İdari gözetim altındaki Zeinab Sahafi mesajında "İran İslam Cumhuriyeti'ne hayır" dediğini, demeye devam edeceğini ve tüm arkadaşlarını da 'hayır' demeye davet ettiğini söyledi.

HER GÜN İNTİHAR VAKASI

Öte yandan Mezopotamya Ajansından Sevda Aydın'a konuşan Esmaeil Fattahi, Türkiye’nin kendilerini İran'a teslim etmeleri durumunda hayati tehlikelerinin olacağını söyledi.

6 Nisan'dan bu yana Aydın GGM'de tutulduklarını belirten Fattahi, orada tutulan mültecilerin yaşadıkları sorunlara ilişkin gözlemlerini şöyle aktardı:

"Burada çoğu Afganistan ve Pakistanlı olmak üzere yüze yakın çeşitli ülkelerden gelen mülteci var. Hemen her gün intihar eylemi yapılıyor. Merdivenden atlayan oldu, kendini asmak isteyen oldu ya da kesici aletlerle intihar etmek isteyen oldu. Çünkü insanların üzerinde ciddi bir fiziksel ve psikolojik şiddet var.”

Memurların zorla sınır dışı kararını kabul ettiklerine dair belgeler imzalatmak istediğini aktaran diyen Fattahi, “Eğer imzalamazlarsa ömür boyu burada kalacaklarını söylüyorlar. Bu baskıyı yaparken insanları yalnızlaştırıp, çaresiz kaldıklarını hissettirecek her türlü yöntemi uyguluyorlar. Çoğunun avukat tutacak parası bile yok. Dil bilmediği için ne yapacağını bilemiyorlar. İnsan hakları örgütleri buradaki sorunları görmek denetimde bulunmuyor. Tüm insan hakları savunucularını ve kamuoyunu Aydın Geri Gönderme Merkezi'nde uygulanan hak ihlallerine karşı dayanışmaya çağırıyoruz" dedi.


PAYLAŞ