Davutoğlu Urfa'da konuştu: Hep çözüm sürecinin arkasında durdum

Fotoğraf: Twitter

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun çeşitli temaslarda bulunmak üzere Urfa’daydı. Urfa programının ikinci gününe gazetecilerle bir toplantı yapan Davutoğlu, AKP’den ayrılış sürecine değindi. Kendi döneminde hazırladığı bin 357 adımdan oluşan ekonomik reform paketinden rahatsız olanlar olduğunu ve kendisine karşı 'imar rantlarına ve yolsuzluklara dayanan bu çarkın sürmesini isteyenler’ tarafından ‘trol çevrelerinin' organize edildiğini dile getiren Davutoğlu, “Şu anda Gelecek Partisi, asla AK Parti’nin devamı niteliğinde bir parti olmamaktadır” dedi.

İnsan onuru ile başlayan en özgürlükçü parti programının Gelecek Partisi’ne ait olduğunu savunan Davutoğlu, “Kurucularımız arasında Türkiye’nin en geniş kadrosu vardır. Yani bu iktidarın ötekileştirme politikasına karşı bizim cevabımız kapsayıcılıktır. Türkiye demokrasi tarihinde ilk defa bir Ermeni, Süryani, Rum vatandaşımız da kurucu olarak partimizde bulundu ve her türlü ötekileştirmeye karşı Türkiye’nin her kesimini temsil eden bir kurucular kadrosu, bir parti programı ile çıktık” dedi.

Parti programında ‘anadilde eğitim hakkı’ gibi konulara açıkça yer verildiğini söyleyen Davutoğlu, HDP çizgisinde olan BDP gibi önceki partilerin anadilde eğitim hakkını savunmalarını da düşünce özgürlüğü çerçevesinde gördüğünü belirtti. ‘Doğu’daki vatandaşların iradesine hem KCK tarafından hem de kayyum atamalarıyla mevcut iktidar tarafından ket vurulduğunu’ söyleyen Davutoğlu, çözüm sürecini desteklediğini belirterek, “2013’te çözüm süreci, Sayın Erdoğan’ın başbakanlığında, onun öncülüğünde başlayan bir süreçti. Ben o zaman Dışişleri Bakanı’ydım ve destek verdim” dedi.

Sürecin büyük bir umut uyandırdığını belirten Davutoğlu, ‘PKK’nin Türkiye topraklarından çekilme sözü verdiğini ancak bu sözü yerine getirmediği için çözüm sürecinde bir aksama başladığını’ savundu. Davutoğlu, “Buna rağmen hep çözüm sürecinin arkasında durdum. Sayın Erdoğan başbakanlığı bana tevdi ederken iki emanetim var demişti: Birisi, çözüm sürecinin devam ettireceksiniz, şimdi tabii kendisi bunları unuttu, ‘çözüm süreci’ sözünü bile ağzına alamaz, ertesi gün Cumhur İttifakı dağılır. İkincisi de FETÖ ile mücadeleye devam edeceksiniz. Ben her ikisinde de samimi bir şekilde verdiğim söze sadık kaldım” dedi.

Gazete Duvar


PAYLAŞ