Bakan Koca'dan, yeni kısıtlama sinyali

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Ramazan ayı ile ilgili kuralları ve olması gerekenleri Sayın Cumhurbaşkanımız ifade ettiler" ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 33 bin 939 kişi hayatını kaybetti.

'EV İÇİ BULAŞ ÇOK ARTTI'

Korona virüsü salgınında yeni kısıtlamaların bugün düzenlenecek Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklanması bekleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sabah yazarı Yavuz Donat'a yaptığı açıklamada ev içi bulaşın çok arttığını, daha önce bir kişinin ortalama 2.6 kişiye virüs bulaştırdığını ancak bu oranın şu anda 4.7'ye kadar yükseldiğini, artışın yüzde 80 olduğunu söyledi.

'COVİD-19 TABLOSU DA BİLDİĞİNİZ GİBİ'

Donat'ın “Ramazan'da, 'İşyerleri kapatılacak' kararı alınırsa çok kişi geçim sıkıntısı çeker. Özellikle de küçük esnaf bu konuda tedirgin” sözlerine ise Koca, "Biliyorum. Haklılar... Ama Covid- 19 tablosu da bildiğiniz gibi... Ürkütücü... Ramazan ayı ile ilgili kuralları ve olması gerekenleri Sayın Cumhurbaşkanımız ifade ettiler” yanıtını verdi.

'GENEL BİR DEĞERLENDİRME YAPILACAK'

Daha önce bulaşın bugünkü gibi yaygın olmadığını şimdi ise virüsün değişime uğradığını ve vaka sayılarının çok yoğun şekilde arttığını belirten Koca, “Kasım ve Aralık ayları pikine göre, şimdi daha kısa zamanda, daha yoğun bir günlük artış tablosu ile karşı karşıyayız” dedi. Koca yarın düzenlenecek kabine toplantısında ise "Genel bir değerlendirme yapılacağını belirtti." Sağlık Bakanı Dr. Koca'ya, memleketi Konya, korona atlatan halası ve ailesi ile ilgili soruya da, “Konya'da bulaş artıyor... Endişeliyim... Annem, babam, amcalarım, kardeşlerim iyiler... Halam da...” yanıtını verdi.

 


PAYLAŞ