KLİMİK Derneği'nden salgını kontrol altına almak için 5 önlem 

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği, kontrolsüz bir şekilde yayılan salgına karşı sağlık sisteminin bu yükü karşılamakta zorlandığına dikkat çekerek alınması gereken 5 önlem sıraladı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de koronavirüs nedeni ile 33 bin 939 kişi hayatını kaybetti.

'BU AŞAMADA TÜM KISITLAMALARINDA DAHA SIKI BİR ŞEKİLDE UYGULANMASI ÖNERİLMEKTEDİR'

Dünya Sağlık Örgütünün salgının ağırlığı ve sağlık sisteminin kapasitesine göre yaptığı derecelendirmeye göre Türkiye’nin en ileri aşama olan 4. aşamada olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Bu aşamada tüm kısıtlamaların daha sıkı bir şekilde uygulanması önerilmektedir. Bu sıkı kısıtlamalar tüm bölgelerde ve mümkün olan en kısa süre uygulanmalı. Acil eylem planı ve uygulamaları hazırlanmalı, gelinen aşamadaki riskler topluma doğru şekilde anlatılmalıdır” denildi. Türkiye’de salgının bu noktaya gelmesine neden olarak ‘Bilimsel önerilerin yeterince dikkate alınmamasını’ gösteren dernek açıklamasında, “Salgından en az zararla kurtulabilmemiz için bir an önce bilimsel öneri ve gerçeklere kulak verilmesini, salgın yönetiminin sadece bilimsel verilerle yürütülmesini ve bilimsel önerilerin daha fazla geciktirilmeden acilen uygulanmasını öneriyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada alınması gereken 5 önlem sıralandı:

  1. Kişilerin evde kalması ve sosyal teması sınırlandırması,
  2. Kritik işlerde (sağlık, gıda, vb.) çalışanların güvenlik önlemleri alınmak koşuluyla çalışmaya devam etmesi,
  3. Kritik olmayan işlerin kapatılması veya uzaktan çalışmaya geçilmesi,
  4. Yüz yüze eğitimin devam ettirilebilmesi için tüm seçeneklerin dikkate alınması, eğer bu mümkün değilse yüz yüze temasın sınırlandırılması için çalışılması,
  5. Tüm bakımevleri ve huzurevlerinde ziyaretlerin yasaklanması.

PAYLAŞ