'Yükümüz ağırlaşırsa düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz'

Sağlık Bakanı, yatak ve yoğun bakım doluluk oranında verilerin ikaz edici olduğunu söyleyerek "Yükümüz ağırlaşırsa daha önce yaşadığımız gibi bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Ülkemiz salgın boyunca yaşadığı en zor dönemlerden birini geçirmektedir. Dünkü vaka sayımız 52 bin 676, vefat sayımız 248'dir. Toplam vaka sayımız 3 milyon 798 bin 333'e, vefat sayımız 33 bin 702'ye ulaşmıştır. Mart ayının başından itibaren vaka durumlarını il il gösteren bir harita yayınlıyoruz. Covid-19 risk haritası, nüfusun yüzde 80'inin çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya koyuyor. 

Yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. Güney Afrika varyantı 11 ilde 285 kişide, Brezilya varyantı ise 9 ilde 166 kişide görüldü.

Yüzde 59 olan yatak doluluk oranı ve yüzde 67,4 olan yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış yok ama gelişmeler ciddi, veriler ikaz edici.

Şayet yükümüz önü alınamaz derecede ağırlaşırsa örneğini daha önce yaşadığımız gibi bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz."

Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69'unu 65 yaş üstü oluştururken bugün bu oran yüzde 53'lere kadar düştü.

Yakın zamanda hem tedarik yoluyla aşı çeşitliliğini sağlayarak hem de yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz.

65 yaş üstü vatandaşların 1 Ocak itibarıyla toplam vaka içindeki oranı 17,7 iken şimdi yüzde 8,2. Aşılama sonrası neredeyse yarı yarıya düştü. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın yüzde 23,6'sı, aşısı tanımlandığı halde halen aşısını yaptırmış durumda değil.

Sinop, Çanakkale, İzmir ve Bartın'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80'in üzerinde. İstanbul 4. piki yaşıyor

TAM KAPANMA OLACAK MI?

"Ek tedbirler konusunda alternatifli önerileri yarın yapılacak Kabine Toplantısı'nda sunacağız."

COVİD-19 RİSK HARİTASI

Sağlık Bakanlığı, Mart ayının başından itibaren kentleri grubuna göre dört farklı renge ayırdı.Kentler, haftada 100 bin nüfusta görülen vaka sayısına göre ‘çok yüksek riskli’, ‘yüksek riskli’, ‘orta riskli’ ve ‘düşük riskli’ olarak tanımlandı.

Buna göre;

  • Mavi / ‘çok yüksek riskli’: 100 binde 10’un altı,
  • Sarı / ‘orta riskli’ : 100 binde 11-35 arası, 
  • Turuncu / ‘yüksek riskli: 100 binde 36-100 arası),
  • Kırmızı / ‘çok yüksek riskli’: 100 binde 100’ün üstü.

BAKANA TEPKİLER

Sağlık Bakanı Koca'nın "Vakaların artmasının sebebi hepimiziz. 84 Milyon” sözlerine #VakalarınArtmasınınSorumlusu ve #SorumlusuBizDeğiliz etiketiyle tepkiler yağdı

 


PAYLAŞ