Bildiri yayınlayan emekli amiraller serbest

Fotoğraf: AA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 104 emekli amiralin bildirisine ilişkin soruşturmasında, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilen emekli Tuğamiral Ergun Mengi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, emekli 104 amiralin "Montrö Bildirisi"ne ilişkin soruşturması kapsamında emniyetteki işlemleri tamamlanan 14 isim, sağlık kontrollerinin ardından adliyeye getirildi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcılarına ifade verenlerden emekli Tuğamiral Mengi, "devletin güvenliğine veya Anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçundan tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. Nöbetçi sulh ceza hakimliğince sorgulanan Mengi, yurt dışına ve il dışına çıkış yasağı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Savcılığın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdiği isimler Alaettin Sevim, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Mustafa Özbey, Ramazan Cem Gürdeniz, Turgay Erdağ, Türker Ertürk, Ali Sadi Ünsal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Engin Baykal ve Nadir Hakan Eraydın hakkında da hakimlikçe yurt dışına ve il dışına çıkış yasağı adli kontrol şartı uygulandı.

Mengi hakkındaki kararla 14 kişinin tamamı adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış oldu.

Adli kontrolle serbest bırakılan emekli Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz, adliye çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Haklı tarafta, doğru tarafta olmak bunlar önemli. Bu kadar basit bir basın açıklamasından bu aşamaya gelmek de tam anlamıyla bir iletişim kazası. Ama bu kazanın nedenini bizde aramayın. Metin çünkü çok net, iyi niyetle hazırlanmış bir metin ama bu... Yine de hukuk sistemine, adalet sistemine ve polis teşkilatına kendi adıma teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Emekli amiraller TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö açıklaması ve ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine kamuoyunda başlayan tartışmalarla ilgili bir bildiri yayımlamıştı.

Bildiride "Türkiye'nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz" denilmiş, Tuğamiral Mehmet Sarı'nın bir tarikat evinde sarıklı ve cübbeli haldeki görüntülerine ilişkin olarak "TSK ve Deniz Kuvvetlerini Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyoruz" ifadesi yer almıştı.

Bildiri, AK Parti'liler başta olmak üzere iktidar kanadının tepkisi çekmiş ve "darbe çağrışımı" olarak nitelenmişti.

Muhalefetten ise bildirinin darbe çağrışımı içermediği şeklinde açıklamalar yapılmıştı.


PAYLAŞ