'Uygulanamayan aşı boşa gidiyordu ama o işi çözdüler'

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek'in aşı randevusu alıp gitmeyenler nedeniyle bazı BioNTech aşılarının ziyan olduğunu söylediği de iddia edildi.

Pek çok haber organı, Tükek'in söylediği öne sürülen sözleri, "Aşılar çöpe gidiyor" başlığıyla haberleştirdi.

‘AMACIM AŞI RANDEVUSUNA UYMANIN ÖNEMİYDİ’

Konuya ilişkin Independent Türkçe'den Lale Elmacıoğlu’nun haberine göre, konuşan Prof. Dr. Tufan Tükek, geçmişten örnek vererek, çok kısa süreli bir zaman dilimini kastettiğini belirtti.

Asıl amacının hastaların randevuya uymalarının önemine dikkat çekmek olduğunu savunan Tükek, mevcut durumda aşıların ziyan edilmesinin önüne geçmek için uygulanan prosedürü de anlattı.

‘UYGULANAN AŞI BOŞA GİDİYORDU’

BioNTech aşılarının uygulama zorluğu bulunduğunu, bunların başında ise bozulmamaları için eksi 70 derecede saklama koşulu ve eritildikten sonra hemen uygulama zorunluluğunu sayan Tufan Tükek, "Aşılar 6 doz halinde geliyor, yani 6 farklı kişiye uygulanabiliyor. Diyelim 6'lı aşıyı erittiniz, yarım saat arayla randevu verilen 6 kişiye yapmak gerekli. İlk 3'ünü yaptınız, eğer 4'üncü kişi gelmezse, yeniden hızlıca aşı randevusu oluşturamayacağınız için, uygulanamayan aşı boşa gidiyordu ama o işi çözdüler" dedi.

‘KİŞİ SAYISI TAMAMLANANA KDAR 6’LIYI AŞMIYORLAR’

"Aşıların ziyan olmasının önüne nasıl geçiliyor?" sorusuna Prof. Dr. Tükek, başka bir randevunun öne çekilerek hızlıca kişi sayısının tamamlandığını dile getirerek, "Onu da şöyle çözdüler, hastaları artık 6'şarlı gruplar halinde, aynı anda alıyorlar. Gelmeyen olursa, kişi sayısı tamamlanana kadar 6'lı aşıyı açmıyorlar. Başka bir randevuyu öne çekiyorlar, kişi sayısını 6'ya tamamlayınca aşıyı uyguluyorlar" şeklinde konuştu.

‘İKİ DOZUNDA AYNI MAKRKA OLMASI GEREKİYOR’

"Yeterli BioNTech aşısı temin edilemediğinden ikinci dozda SinoVac uygulananların olduğu" iddiasını da değinen Tufan Tükek, şunları söyledi:

Birinci ve ikinci dozda farklı aşıları uygulamayı doğru bulmuyorum, aksini pek mümkün görmüyorum çünkü antikor üretimi bakımından iki aşının aynı marka olması gerekiyor. Aksi halde 'iki ayrı tek aşı' yapılacak. Bu konuda da herhangi bir çalışma yok.

Çeşitli çalışmalarda, BioNTech'in tek dozdan sonra da antikor üretimi konusunda iyi olduğunun görüldüğünü aktaran Prof. Dr. Tükek, "Ama yine de 2 doz uygulanması daha doğru" yorumunu yaptı.

"İkinci doz için BioNTech aşısı bulunamazsa ne yapılacak?" sorusuna ise İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, "Ona göre bir planlama zaten yapılmıştır diye düşünüyorum" yanıtını verdi. 


PAYLAŞ