Ana davanın Kobani davasıyla birleştirilmesi istendi

HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi tarafından derhal serbest bırakılması yönünde karar verilen ana davasına ilişkin duruşma Sincan Cezaevi Kampüsü Ankara 19’uncu Ağır CezaMahkemesinde görüldü. Davada mahkeme heyeti, avukatların beyanını almadan dosyanın Kobani dosyasıyla birleştirilmesi istemiyle 22’nci Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazılmasına karar verdi.

Duruşmaya HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, HDP milletvekilleri Ayşe Sürücü, Erdal Aydemir ile partinin il ve ilçe yöneticileri katıldı.

Demirtaş, duruşmaya tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

KOBANİ DAVASIYLA BİRLEŞTİRME İSTEMİ

Kimlik tespitinin ardından başlanılan duruşmada mahkeme heyeti dosyaya gelen evrakları aktardı. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Kobanê davasının iddianamesinin dosyaya geldiği görüldü. Ardından iddia makamı, bir önceki celsede verilen reddi hakim talebinin incelenmesi için kararın 20’nci Ağır Ceza Mahkemesine götürülmesini ve 22’nci Ağır Ceza Mahkemesindeki Kobani davasıyla birleştirilmesini istedi.

AVUKATLARIN BEYANI ALINMADI

Mahkeme heyeti de bunun üzerine avukatların beyanlarını almadan ara kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, reddi hakim talebinin 20’nci Ağır Ceza Mahkemesince incelenmesine, dosyanın 22’nci Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyayla birleştirilmesi için 22’nci Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazılmasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca AİHM Büyük Dairesi’nin Demirtaş için verdiği “derhal serbest bırakılsın” kararını ise “daha önce zaten hakkında mahkeme olarak tahliye kararı verildiğinden başkaca bir işlem yapılmasına yer olmadığına” hükmetti.

‘EN AZINDAN BİR KERE HUKUKA UYGUN DAVRANMANIZI BEKLERDİM’

Kararın ardından söz alan Demirtaş, “Muhtemelen son görüşmemiz olabilir. Sizden özel bir ricam var, mahkemeniz 5 yıla yakındır beni yargılıyor. En azından bir kere hukuka uygun davranmanızı beklerdim. Birleştirme kararının sizde yapılması gerekiyordu. Diğer mahkemede daha duruşma bile yapılmadı” dedi.

MAHKEME: MUTLU OLURSUNUZ

Demirtaş’ın sözü üzerine mahkeme başkanı, “Hep tarafsızlığımızı yitirdiğimizi düşündüğünüzü söylediniz. Biz de yeni bir heyet tarafından yargılanırlarsanız daha mutlu olursunuz diye düşündük. Duruşmanın başladığı günde biri taraflısınız diyorsunuz, o zaman başka bir heyet baksın“ ifadelerini kullandı.

Dava 6 Mayıs'a ertelendi.

MA


PAYLAŞ