CHP’li başkan ‘128 milyar dolar nerede’ pankartı nedeniyle ifadeye çağrıldı

Niğde'de CHP'nin ‘128 milyar dolar nerede’ pankartına müdahale edildi. Savcılık emriyle CHP il binasına gelen bir ekip, İl Başkanı Erhan Adem’i ifadeye çağırarak binaya asılı pankartı kaldırttı.

Savcılık tarafından verilen el koyma kararını okuyan Niğde İl Başkanı Erhan Adem, pankartın üzerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi resmi olduğu gerekçesiyle böyle bir karar verildiğini söyledi.

Adem, "Alın, biz yarın yenisini takacağız. Maalesef ki Türkiye’de 128 milyar doları sormak suç oluyor. Türk milleti adına sorduk, sormaya da devam edeceğiz. 128 milyar dolar nerede” dedi.

Öte yandan Başkan Adem’in afişle ilgili ifade vermeye çağırıldığı öğrenildi.

Pankartlar savcılık talimatlarıyla toplatılırken konu TBMM gündemine de taşındı. İYİ Partinin TBMM’ye sunduğu araştırma önergesi üzerine CHP grubu adına söz alan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, iktidara “Hesap verin” dedi.

Karabat, “Bugün ‘128 milyar dolar nerede’ diye soruyor ve eğer cevabını alamıyorsak bunun temel sebebi, bu kuruluşların bağımsız olma özelliğini kaybetmesidir” dedi.

AKP’nin son iki yılda dört Merkez Bankası Başkanı değiştirdiğini hatırlatan Karabat, “Siz bu dövizi hangi yöntemle, nasıl, ne zaman kime sattınız? Bunu merak ediyoruz, bu cevabı verin biz rahatlayalım” çağrısında bulundu.

“Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana, bizim bunu sormak boynumuzun borcu. Yiğidin soğana muhtaç olduğu bir ülkede bir milletvekilinin bunu sorması temel görevdir” diyen Karabat, "‘Suç unsuru yok’ diyor savcılarınız, valilikleriniz örgütlerimizdeki pankartları indiriyor" diye tepki gösterdi.

Karabat açıklamasını şöyle noktaladı:

“Bu para sizin paranız değil. Bu para, vatandaşın size emanet ettiği para. Bu emanetle ilgili soru sormak en temel hakkımız. Soruyoruz, 128 milyar dolar nerede? Neden cevap vermiyorsunuz? Cevaptan korktuğunuz bir şey mi var? Bu paralarla kimi zengin ettiniz? Madem dolarlar yerinde, o zaman vatandaşa soğan vermeyin, vatandaşa direkt dolar verin. Ya da hesap verin! Eğer bunların hiçbirini de bilmiyorsanız emaneti ehline verin.”

Evrensel 


PAYLAŞ