Ahmet Altan tahliye edildi

Yargıtay, FETÖ'ye ‘yardım’ iddiasıyla hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki kararı bozdu.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ'ye ilişkin "silahlı terör örgütüne yardım" suçundan hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu. Kararın ardından Ahmet Altan tahliye edildi.

15 Temmuz darbe girişimi davasında "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım" suçundan Altan'a verilen 10 yıl 6 ay hapis ile Ilıcak hakkındaki 8 yıl 9 ay hapis cezasına ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Her iki sanık hakkındaki hükmü bozan daire, tutuklu sanık Altan'ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Dairenin bozma kararını, Türk Ceza Kanunu'nun 220/7'nci maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

AVUKAT ÇALIKUŞU: DÜN DİLEKÇE VERMİŞTİM

Ahmet Altan'ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu, Artı TV'nin Ana Haber programına telefonla bağlanarak son gelişmeleri aktardı. Çalışıkuşu, "Ahmet Altan tahliye oluyor. 4 yıl 7 ay devam eden hukuksal zulüm, zorbalık bugün sona eriyor. Dün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) böyle bir kararı kayda geçirmişti. 15 Temmuz yargısının, hukuku nasıl yağmaladığı karar altına alındı. Maalesef bomboş bir dosya. 4 yıl 7 ay geçmiş bir süreden sonra hem sevinçliyim hem de ağır bir sapma, hukuk adına ağır bir sapma tabii ki beni, hukukçu kimliğimi çok fazla üzüyor. Neyseki netice olumlu. Ben dün derhal tahliye ve beraat için Yargıtay'a dilekçemi vermiştim. Bugün de bu karar çıktı, bundan ötürü de çok mutluyum" ifadelerini kullandı.

TAKSİYLE EVİNE GÖNDERİLDİ

Ahmet Altan'ın bir diğer avukatı Veysel Ok da, Altan'ın gece saatlerinde tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinden salıverilmesini beklediklerini söyledi. Ancak; Ahmet Altan'ın tahliye kararının ardından cezaevi idaresi tarafından bir taksiye konularak evine gönderildiği ve bunun da Coronavirus salgınına karşı tedbir amacıyla yapıldığı öğrenildi. Altan'ı avukatı Figen Çalıkuşu karşıladı.

NE OLMUŞTU?

Ilıcak ve Altan daha önce 15 Temmuz Darbe Girişimi davasında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmış ve "darbeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise sanıkların eylemlerinin "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçunu oluşturduğu gerekçesiyle hükmü bozmuştu.

Bunun üzerine yeniden yargılama yapan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019'da "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan Altan'a 10 yıl 6 ay, Ilıcak'a ise 8 yıl 9 ay hapis cezası vermişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya yeniden Yargıtay'a gelmişti.

 


PAYLAŞ