HDP’li Muazzez Orhan hakkında ‘Kemal Kurkut’ fezlekesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan hakkında 2017 Diyarbakır Newroz’unda Kemal Kurkut'u öldüren polisin beraat etmesiyle ilgili paylaşımı gerekçe gösterilerek fezleke hazırlandı.

Orhan, hakkında Meclis’e sunulan fezlekeye konu olan ve 17 Kasım 2020 tarihinde Twitter hesabında yaptığı paylaşım şu şekilde: “Delil yetersizliğiyle #Kemal Kurkut’u katleden polise beraat çıktı. Daha nasıl delil olsun! Tabi, vuran polis, vurulan Kürt olunca dünyanın gözü önünde işlenen cinayet suç değil!”

Fezlekede Orhan’a yaptığı paylaşım gerekçe gösterilerek yöneltilen suçlama ise “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçu. Fezlekede, Orhan’ın paylaşımı hakkında şu ifadelere yer verildi: “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçunu işlediği, ülkemizin yıllardır süregelen ve halen mevcudiyetinin sürdüren ‘terör’ tehdidi altında bulunduğu da göz önüne alınarak, ‘Kürt’ etnik kimliği üzerinden yapmış olduğu paylaşımın bir bütün halinde değerlendirilmesinde, Muazzez Orhan tarafından yapılan paylaşımın kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlike doğurabilecek nitelikte olduğu kanaatine varılmıştır.”

MA


PAYLAŞ