CHP'den kanun teklifi: Kod-29'a ön denetim getirilsin

Fotoğraf: CHP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) gerçekleştirdiği basın açıklamasında, 'Kod-29'a ön denetim getirilmesi' için verdiği kanun teklifini anlattı.

Girgin, Kod-29'un işçiler için kıyımın ve kapının önüne konulmanın yeni adı olduğunu vurgulayarak "İşveren kârı düştüğünde, işçiler greve çıktığında, işçiler sendikal örgütlenme yaptığında Kod-29’u bahane ederek işçilerimizi kapının önüne koyuyor" dedi. CHP Milletvekili Girgin, sözlerine şöyle devam etti:

"Küresel koronavirüs salgını nedeniyle, Nisan 2020’de, 4857 sayılı İş Kanunu’na geçici 10. maddenin eklenmesiyle işverenlere geçerli nedenle işten çıkarma yasağı getirilmişti. Bu düzenlemeye göre işveren işçiyi pandemi boyunca 'Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri'ne dayalı durumlar hariç çıkaramaz. Sözde işten çıkarma yasağı, işçiler için kanayan bir yaraya dönüşmüş, işverenin bütün işten çıkarmaları tazminatsız biçimde yapmasına imkân tanımıştır. İşverenler, yasaların ona sunduğu mucize bir fesih biçimiyle işçileri ihbar ve kıdem tazminatlarını bile ödemeksizin işten çıkarmaya başladı. Kod-29’a göre işten çıkarılan işçi, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı alamadığı gibi işsizlik sigortasından da yararlanamıyor. Yani pandeminin ortasında, ailesiyle birlikte, açlığa terk ediliyor.”

Girgin, kamuoyunda yükselen tepkilerden sonra, Sosyal Güvenlik Kurumunun Kod-29 üzerinde şeklen bir düzenlemeye gittiğini belirterek "Şimdi sorulacak soru şu: Bunca hak gasbına karşı denetim yapılmayacaksa kod değiştirmenin ne anlamı var? İşçilerin, Kod-29’la veya belirlenen yeni bir kodla atılmalarının farkı ne? SGK’nın bu yeni düzenlemesi de hiçbir yaraya merhem olmadı.” dedi. Girgin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çalışma hayatında devletin en önemli görevi zayıf olan işçinin işverene karşı korunmasıdır. Bu nedenle, işçinin siciline kara bir leke olarak işlenen, çıkarılan işçinin savunması alınmadan, işçinin işsizlik ödeneğinden yararlanmasını engelleyen, işten çıkarma hakkında inceleme yapılmadan hayata geçen bu fesih biçiminin işverenlerce kötü kullanımını engellemek için kanun teklifi verdik. Bu kanun teklifiyle, İş Kanunu 25/2’nin işverenlerce kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi ve işçinin korunması için iş müfettişlerince incelenmesi ve önleyici bir ön denetim sistemini hayata geçirme hedeflenmiştir. Diğer yandan, teklifimizde, İş Kanunu 25/2 gerekçesiyle işten çıkarılan işçinin de kıdem tazminatı ve işsizlik ödeneği almasına yönelik bir düzenleme de yapılmıştır.”
 


PAYLAŞ