İstanbullular, Gezi Parkı'nın devrini onaylamıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Planlama Ajansı İstatistik Ofisi tarafından yapılan İstanbul Barometresi Araştırması'nın mart ayı sonuçlarını yayımladı. 22 Mart - 5 Nisan tarihleri arasında, 713 vatandaş ile telefon üzerinden görüşülerek yapılan araştırmaya göre, İstanbul halkı belediyenin elindeki bazı tarihi binaların alınarak başka kurumlara devredilmesine karşı.

Galata Kulesi ve Taksim Gezi Parkı’nın İBB’nin görev alanından çıkarılarak Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmesini onaylamayanların oranı yüzde 59,5, onayların oranı ise yüzde 13,4’te kaldı. Fikrinin olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 27,1 oldu.

Katılımcıların yüzde 33,1’i ekonomik sorunların, yüzde 30,8’i koronavirüsün mart ayında ev içinde en çok konuşulan konular olduğunu belirtti. Katılımcıların yüzde 27,8’i pandeminin, yüzde 24,5’i İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin, yüzde 17,7’si ise kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin Türkiye’nin gündemi olduğunu ifade etti. Bunları yüzde 7,1 ile döviz kurlarındaki hareketlilik ve yüzde 7 ile Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirilmesi izledi.

YÜZDE 53,4, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN FESHEDİLMESİNİ UYGUN BULMUYOR

Araştırmaya katılanların yüzde 53,4 İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle feshedilmesini uygun bulmadığını, yüzde 20,4 uygun bulduğunu, yüzde 26,2 ise fikrinin olmadığını belirtti. Kadınların yüzde 59,5’i, erkeklerin ise yüzde 49’u bu kararı uygun bulmadığını söyledi. Ev kadınlarının yüzde 47,5’i İstanbul Sözleşmesi hakkında herhangi bir bilgisi olmadığını belirtirken, bu oran çalışan kadınlarda yüzde 16,2 oldu.

Katılımcılara İstanbul Sözleşmesi’ne dair akıllarında kalanlar sorulduğunda, yüzde 44,8'i kadına şiddeti azaltma amacı olduğunu, yüzde 26,4'ü kadını güçlendirdiğini, yüzde 25'i aklında bir şey kalmadığını, yüzde 18,4'ü ise kadına yönelik negatif ayrımcılığı azalttığını belirtti.

 


PAYLAŞ