Avrupa'da futbolunda büyük kriz: Avrupa Süper Ligi kuruldu

Avrupa Süper Ligi projesi krize meydan oldu. UEFA, bu projeye dahil olan kulüplerin yerel ligler ve UEFA organizasyonlarından men edileceği tehdidinde bulunuyor. 

Milan, Arsenal, Atletico Madrid, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madrid ve Tottenham, Avrupa Süper Ligi'ni kurduklarını açıkladı. Real Madrid Başkanı Florentino Perez ise Avrupa Süper Ligi'nin başkanı seçildi.

UEFA, Şampiyonlar Ligi ile değişiklik duyurusunu planlamaya hazırlanırken, 12 kulübün UEFA'nın duyurusundan önce harekete geçtiği ve Avrupa Süper Ligi için anlaşmaya vardığı öğrenildi. UEFA ise buna karşı Avrupa Süper Ligi projesine katılan kulüplerin UEFA organizasyonuna katılmaması yönünde tavır aldı. 

AVRUPA SÜPER LİGİ İÇİN ANLAŞMA SAĞLAYAN KULÜPLER

 1. Manchester United
 2. Manchester City
 3. Liverpool
 4. Chelsea
 5. Arsenal
 6. Barcelona
 7. Tottenham
 8. Real Madrid
 9. Atletico Madrid
 10. Juventus
 11. Milan
 12. Inter

UEFA, SERİE A, PREMİER LİG VE LA LİGA'DAN ORTAK AÇIKLAMA

Avrupa Süper Ligi'ne katılma kararı alan kulüpler yerel ligler, UEFA ve FIFA organizasyonlardan men edilecek. Aynı zamanda bu kulüplerin oyuncularının da milli takımlarını temsil edemeyebileceği ifade edildi. Söz konusu açıklamada, bu projeye karşı olan kulüplerin bizimle birlikte savaşmaya devam ediyoruz sözlerine yer verildi. 

MACRON'DAN FRANSIZ KULÜPLERİNE TEBRİK

Fransa'da yayın yapan RMC, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Fransız kulüplerini Avrupa Süper Ligi gibi bir oluşumun içinde yer almayarak futbolun temel değerlerine sadık kaldıkları için tebrik ettiğini yazdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: "Fransız kulüplerini, Avrupa Süper Ligi projesine katılmayı reddetmeye davet ediyorum." dedi.

BORİS JOHNSON'DAN AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanı Boris Johnson: "Avrupa Süper Ligi futbola ciddi şekilde zaar verir. Otoritelerin harekete geçmesini destekliyoruz. Bu fikir Ulusal liglere büyük zarar verir ve taraftarları da etkileyecek. İlgili kulüpler herhangi bir adım atmadan önce taraftarlara ve daha geniş futbol topluluğuna yanıt vermeli" açıklamasını yaptı.

KULÜPLER BİRLİĞİ'NDEN TEPKİ

Türkiye Kulüpler Birliği konu ile alakalı "Türkiye Kulüpler Birliği olarak son gelişmeleri derin bir endişeyle takip ediyoruz. Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasının Avrupa futbolunun bütünlüğüne telafisi zor bir zarar vereceği oldukça açıktır." açıklamasını yaptı.
 


PAYLAŞ