Bahçeli'den 'yeni anayasa' çağrısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) düzenlenen grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili olarak CHP ve İYİ Parti'ye çağrıda bulundu.

Bahçeli, "CHP'ye sesleniyorum. Gelin bu sürece siz de destek verin. İP'e sesleniyorum, gelin bu onurun içinde siz de yer alın. Darbe anayasasından bu aziz milleti kurtaralım" dedi.

Bahçeli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

- 23 Nisan'da Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atıldı. Tek Meclis, Ankara'nın Ulus semtinde anıt gibi yükselen Büyük Millet Meclisi'dir. İşgale, ihanete karşı ilk Meclis'in eşsiz iradesi ile mücadele edilmiştir. TBMM'nin açılması aziz milletimizin bağımsızlığına yönelmiş gelişmeler karşısında neler başarılabileceğinin emsalsiz örneğini teşkil etmiştir. TBMM'nin açılması ile başlayan süreci ayrıntıları ile bilmenin, benzer tehditlerin doğru anlaşılmasında mühim bir tesiri olacağını düşünüyorum. Yeni maceralarla şanslarını yeniden denemeye çalışmaları beyhude bir çabadır.

‘FEZLEKELER BİR AN ÖNCE KARARA BAĞLANMALI’

- TBMM'de biriken fezlekelerin bir an önce görüşülerek karara bağlanması, terörle mücadelede teşvik edici ve kamçılayıcı bir işlev görecektir. TBMM, Türk milletin temsil ve irade kurumudur. Milli birlik ve kardeşliğin ana karargahı burasıdır. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Hiçbir bölücü odağın, terörizme yardım ve yataklık yapan hiçbir menfur oluşumun, hiçbir hain örgüt uzantısının gazi Meclisimizde yeri olamaz. Demokrasi adına söyleyecek tek bir sözleri dahi bulunamaz. Eşkıyanın değil milletin hükmü geçerlidir.

- Türkiyemizin yepyeni, sivil nitelikli, toplumun her kesimini içine alacak bir anayasaya ihtiyaç olduğunu görmek, gereğini müştereken yapmak lazımdır. Teferruattan arındırılmış, hükümleri arasındaki çelişkilerden ayıklanmış, kısa, net, milli ve manevi hayatımızın esaslarını anlamış, bizi yansıtan, gerekçeleriyle gerçekleri yakalamış bir anayasayla cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü kucaklamamız kaçınılmaz bir milli görevdir. Milliyetçi Hareket Partisi bu tarihi göreve ön şartsız hazırdır.

- CHP'ye sesleniyorum. Gelin bu sürece siz de destek verin. İP'e sesleniyorum, gelin bu onurun içinde siz de yer alın. Darbe anayasasından bu aziz milleti kurtaralım.

‘YUNAN PARMAK SALLAYIM DERKEN TÜRK PENÇESİ YEMİŞTİR’

- 128 milyar dolar sorusu ihanetin ve melanetin maskesi olarak mı kullanılmaktadır? 128 milyar doları bırakın da, 104 emekli amiralin bildirisinin hesabını verin. Aradığınız para devletin kasasında, peki siz neredesiniz?

104 EMEKLİ AMİRALİN DUYURUSU

Akdeniz ve Karadeniz'de Türkiye'nin milli güvenliği risk ve tehditlere maruz kalmışken 104 emekli amiralin bildirisi bize göre karanlık bir planın ilk halkasıdır. Türkiye'nin Mavi Vatan'ında her zamankinden fazla tedbirli ve kuvvetli olması gerekirken 4 Nisan bildirisinin Deniz Kuvvetlerimizi töhmet altında bırakması, donanmamıza gölge düşürmesi, iç ve dış bağlantıları olan ahlaksız bir tertiptir. Bu tertibe sahip çıkan kim varsa Yunanistan'ın hizasındadır. Şimdi de devreye beyni sulanmış Yargıtay eski başkanı mı girmiştir?

'128 MİLYAR DOLAR NEDERE'

Belli merkezlerde projelendirilip, kamu oyuna servis edilen '128 Milyar Dolar Nerede' sorusu ihanetin maskesi olarak mı kullanılmaktadır? Hazine ve Maliye Bakanı, Merkez Bankası başkanı 'Kaybolan para yok' diyor. Veriler bunu doğruluyor. CHP, İP, HDP ağız birliği etmişcesine 128 milyar doların akıbetini soruyor. 
Utanmazlar, 128 milyar doları bırakın da 104 emekli amiralin bildirisinin hesabını verin. Çünkü alayınız işin içindesiniz. Aradığınız para devletin kasasında, siz neredesiniz? 

Gece yarısı bildiri yayınlayıp sonra "Metin değiştirilmiş haberim yoktu" diyerek kıvırmak mertlik değildir. Mertlik demokrasiye sahip çıkmaktır. Milli iradeye saygı göstermektedir. Bölünmez bütünlüğü sağlamaktır. 


PAYLAŞ