Birleşik Arap Emirlikleri 2 yılda başardı! Şekerli içecek tüketimi yüzde 65 azaldı!

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) şekerli gazlı içecekler üzerindeki vergisi gençler arasında tüketimin azaltılmasına yardımcı oldu. Ancak uzmanlar verginin yalnızca yüksek maliyetler nedeniyle düşük gelirli aileler üzerinde etkili olduğu konusunda endişeli.

Ekim 2017’de yürürlüğe giren vergilendirmenin ilk 15 ayında, BAE’deki enerji içecekleri satışları, Euromonitor International’ın pazar araştırmasına göre yüzde 65 oranında düşüş yaşadı.

Geçtiğimiz hafta, hükümet, alkolsüz içeceklere yüzde 50 oranında fiyat zammı getirerek vergiyi genişletti.

DOKTORLAR VE ÖĞRETMENLER ZAMMI YETERİ KADAR ETKİLİ BULMUYOR

Doktorlar ve öğretmenler zammın, şekerli içecek kullanımını azalttığını ancak getirilen zammın yeteri kadar çocuğu caydırmadığını düşünüyor.

Repton School Dubai'den Dr. Farina Ghaznavi, "Sadece vergi getirmek, zengin çocuklara yardım etmeyecek" dedi.

Farina Ghaznavi, çocuklara ve ebeveynlere, yüksek şekerli bir gıda ile ilgili tehlikeler hakkında bilgi vermek için bütüncül bir eğitim programının hazırlanması gerektiğini ve şu an olan verginin yalnızca "küçük bir azınlığı" etkilediğini belirterek bütüncül bir programın daha faydalı olacağını söyledi.

Vergilendirilebilir ürünlerin tam bir listesi henüz açıklanmadı, ancak Dr. Ghaznavi, şişelenmiş meyve sularının vergilendirilmesinin, çocuklar için sağlıklı bir seçim olduğu yanılgısını gidermeye yardımcı olacağını söyledi. 330 ml'lik bir Coca-Cola şişesinde 39 gram, 300 ml Tropicana portakal suyunda 30 gram şeker bulunduğu söyledi!

Dr. Ghaznavi “İnsanlar meyve sularının sağlıklı olduğunu düşünüyor ancak taze meyve sularının bile az miktarda tüketilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Birçok öğrencinin okula meyve suyu getirdiğini, birkaçının da bir şişe su içtiğini söyledi.

Dr. Ghaznavi, "BAE'de öğle yemeği hazırlayan bir bakıcı kültürü var ve bu kültürün eğitilmeye ihtiyacı var. Bu yüzden öğle yemeğinde ne kadar kalori topladıklarını bilmeliler.  Verginin BAE'de bir etkisi olacağını düşünüyorum, ancak paranın sorun olmadığı refah düzeyindeki çocukların yüzdesini de göz önüne almalıyız” diye konuştu.

Abu Dabi Muhammed bin Zayed Şehrindeki Bareen Uluslararası Hastanesi'nden Uzman Çocuk Doktoru Anuradha Ajesh, verginin düşük gelirli aileler üzerinde etkili olacağını kabul ederek şunları dile getirdi: “Vergiler uygulanırsa, çoğu ebeveyn ekstra parayı şekerli içecekler için harcayamaz”.

MEYVE SULARI İHTİYAÇ DUYULAN BESLENMEYİ ENGELLİYOR

Dr. Ajesh, gazlı olmayan şekerli içeceklerin vergilendirilmesinin ebeveynlere şişelenmiş meyve suları gibi içeceklerin aslında çok fazla şeker içerdiğini göstermeye yardımcı olacağını da belirtti. Dr. Ajesh, bu tür içeceklerin çocukların kendilerini tam tok hissetmelerine neden olacağını ve gerektiği gibi yemelerini ve ihtiyaç duydukları beslenmeleri engellemelerini sağlayabildiğini söyledi.

Dr. Ajesh, "Ebeveynler, çocuklarına şişelenmiş meyve suları yerine, evde taze meyve suyu sıkmalı veya milkshake yapmalılar” diye konuştu.

Dr. Ajesh, Boston’daki Çocuk Hastanesi’nde 2001 yılında yapılan ve ABD’de şekerli tatlandırılmış içeceklerin tüketimi ile obezite arasındaki bağ bulan bir ABD araştırmasına atıfta bulundu.

Yüksek miktarda şeker alımının karaciğer hastalığına, organların çevresinde yağ toplanmasına ve sağlık sorunları riskinde artışa yol açabileceğini de söyledi.

Dubai'deki Al Mizhar Amerikan Akademisi'nin Müdürü Casey Cosgray, verginin etkisini ölçmek için şu an çok erken olduğunu söyledi.

Cosgray “Hükümetler, vergileri şekerli içecekler gibi sağlıksız maddelerin kullanımını sınırlandırmanın bir yolu olarak kullanıyor ve bu strateji ekonomik olarak dezavantajlı olanların kullanımını sınırlayabilir. Genel etkiyi görmek bizim için zor ve umuyoruz ki, daha erken yaşlardan itibaren eğitim ve şekerlerin fiziksel ve zihinsel sağlık ile uyku düzenindeki etkilerini bilerek tüketiminin azalmasıdır” diye konuştu.

Öğretmenler, yetkilileri, şekerli içeceklerin reklamlarının etkisini incelemeye ve çocukları kötü, sağlıksız seçimler yapmaktan caydırmak için daha geniş bir kampanya düzenlemeye çağırdı.

Cosgray, “Erken yaşlarda başlayan ve 12. sınıfa kadar devam eden eğitim, ilerlemenin en iyi yolu” dedi.

BAE, Ekim 2017'de enerji içecekleri, gazlı içecekler ve sigaralar için tüketim vergisi getirmişti. Sigara ve enerji içeceklerine yüzde 100 vergi getirilirken, gazlı içecek fiyatlarına yüzde 50 vergi eklendi.

Yerel sağlık otoriteleri daha önce BAE'deki çocukların yüzde 40'ının fazla kilolu veya obez olduğunu tahmin ettiklerini açıklamıştı.

 


PAYLAŞ