Kobani davasını takip eden gazetecinin kamerası kırıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl örgütünün, Kobane davası için yapmak istediği açıklamaya polis müdahale etti.

Açıklamaya müdahale eden polis, aralarında ARTI TV kameramanı Bilal Meyveci ve Mezopotamya Ajansı’nın (MA) stajyer muhabiri Muhammet Enes Sezgin olmak üzere çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Kobane Davası öncesi cezaevi önünde çekim yapmak isteyen MA muhabirlerine ise polis, “Müdürümüzden emir aldık, Mezopotamya Ajansı’nı burada bulundurmayacağız” diyerek şiddet uyguladı. Çekim yapmak ve haber yazmak isteyen MA muhabirleri, polis zoruyla cezaevi önünden uzaklaştırıldı. Polis MA muhabirleri Diren Yurtsever ve Selman Güzelyüz’e fiziki şiddet uyguladı. MA avukatları engellemeyi çıkaran ve muhabirleri şiddet uygulayan polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak.

DİSK BASIN İŞ: KAMERASI KIRILDI

Gazetecilerin gözaltına alınmasının ardından DİSK Basın İş'den yapılan açıklamada, "HDP İstanbul İl Örgütü'nün Kobane Davası'na ilişkin basın açıklamasını takip eden üyemiz, Artı TV kameramanı Bilal Meyveci ve Mezopotamya Ajansı muhabiri Enes Sezgin gözaltına alındı. Meyveci'nin kamerası kırıldı. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın." denildi.

 


PAYLAŞ