Sağlıkçılardan 1 Mayıs mesajı: Derdimiz ortak, çare mücadele

"Tam kapanma" bahanesiyle yasaklanan 1 Mayıs kutlamaları, kapanma öncesi işyerlerinde ve yerellerde devam ediyor. İstanbul'da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi , Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Aksaray Şubesi, DEV- Sağlık İş Sendikası ve  İzmirli sendikalar 1 Mayıs’ı kutladı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Aksaray Şubesi, DEV- Sağlık İş Sendikası, Gıda İş Sendikası Eyüpsultan Devlet Hastanesi Acil Servis önünde 1 Mayıs açıklaması gerçekleştirdi. Açıklama öncesi oturma eylemi yapmak isteyen sağlık emekçileri, polis engeliyle karşılaştı. Engeli alkışlarla protesto eden sağlık emekçileri, "Güvenceli iş, insanca yaşam haklarımız ve hayatlarımız için yaşasın 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü" pankartı açarak,  taleplerini içeren dövizler taşıdı.

SAĞLIKÇILAR EYLEMDE

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesinde bir araya gelen sağlık emekçileri, "Taleplerimiz ortaktır. Çare burada olduğu gibi memur, hekim ve işçisinin ortak mücadelesinden geçiyor" dedi. İstanbul Cerrahpaşa'da eylem yapan sağlık emekçileri mücadele çağrısı yaptı. Dahiliye poşikliğini önünde bir araya gelerek Dekanlık önüne kadar yürüyen sağlık emekçilerini burada TUHİS sözleşmesi ve düşük ücretlere karşı eylemde olan Cerrahpaşa işçileir karşıladı.

İZMİR'DE 1 MAYIS KUTLAMASI

İzmir'de 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları kapsamında DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve İzmir Barosu'nun katılımıyla basın açıklaması düzenlendi. Konak Kemeraltı Çarşısı girişinde düzenlenen açıklamaya çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları ile HDP İzmir Milletvekilleri de katıldı.

"Sağlıklı güvenceli insanca bir yaşam için umut yan yana 1 Mayıs" yazılı pankart taşınan açıklamada, sık sık "Yaşasın 1 Mayıs " sloganları atıldı. Grup adına yapılan ortak açıklamada, bugün Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü'nde yasaklara rağmen, baskılara rağmen umudun büyütüldüğü vurgulandı. On yıllardır dünya halklarına sınırsız bir emek ve doğa sömürüsü, savaşlar, ekonomik kriz, artan eşitsizlik, yoksulluk, işsizlik dışında hiçbir şey sunmayan bu düzenin korona virüsü salgınıyla insanlığın geleceğini de tehdit ettiği belirtilen açıklamada, "Dünya kapitalist sisteminin yarattığı eşitsizliklerin ağır sonuçlarını her gün yaşıyoruz" denildi.

İZMİR'DE POLİS 1 MAYIS'A MÜDAHALE ETTİ

İzmir'de DİSK, KESK, TMMOB, TTB, İzmir Barosu'nun ve siyasi parti ve STK’ların katılımıyla yapılan 1 Mayıs İşçi Bayramı açıklamasına polis müdahale etti. Konak Kemaraltı girişinde yapılacak basın açıklaması öncesi, polis katılımcılara müdahale etti, 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, sendika yöneticilerinin araya girmesiyle serbest bırakıldı.


PAYLAŞ