‘Tam kapanmaya’ rağmen çalışan işçiler 1 Mayıs'ı fabrikalarda kutladı

‘Tam kapanmaya’ rağmen çalıştırılan ancak 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmeyen işçiler fabrikaları ve işyerlerini 1 Mayıs alanına çevirdi.

İstanbul, Gebze, Birleşik Metal-İş  ve Petrol İş’in örgütlü olduğu fabrikalarda 1 Mayıs kutlamaları yapılıyor.

Evrensel’in derlediği haber şöyle;

MALTEPE BELEDİYESİ İŞÇİLERİ 1 MAYIS'I KUTLADI

DİSK'e bağlı Genel-İş'in örgütlü olduğu Maltepe Belediyesi temizlik işçileri 1 Mayıs'ı kutladı.

DİSK Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No'lu Şube üyesi Maltepe Belediyesi işçileri temizlik şantiyesinde 1 Mayıs'ı kutladı. Bulunduğumuz her yer 1 Mayıs alanı diyen işçileri, "1 Mayıs yasaklarını tanımıyoruz" dedi.

GEBZE’DE İŞÇİLER 1 MAYIS’I HALAYLARLA KARŞILADI

Gebze'de bulunan Artemis fabrikasında çalışan işçiler hazırladıkları pankartla 1 Mayıs eylemi yaptı.

CHEN SOLAR İŞÇİLERİ VİDEO HAZIRLADI

Chen Solar işçileri 1 Mayıs için hazırladıkları videoyu, pandemi sürecinde Kovid-19 nedeniyle kaybettikleri iş arkadaşları Hatice Dursun'a ithaf etti ve şu ifadeleri kullandı:

"Pandeminin başından beri biz işçiler çalışıyoruz. Holding patronları lüks evlerinden 'evde kal' çağrısı yaparken bizler virüsle burun buruna fabrikalarda çalışıyoruz. Lebalep kongreler düzenlemek, fabrikalarda iç içe çalışmak, servislerde yan yana oturmak serbest ama 1 Mayıs kutlamak yasak. Biz Chen Solar işçileri olarak pandemi sürecinde örgütlenerek sendikalı olduk. 1 Mayıs'ı da 30 Nisan'da aylık eğitim izni hakkımızı kullanarak fabrikamızda kutlayacağız. Ekmek ve hürriyet talebimizi fabrikamızdan yükselteceğiz. Bu videomuzu da koronavirüs sebebiyle kaybettiğimiz çalışma arkadaşımız Hatice Dursun'a armağan ediyoruz. Yaşasın işçiler, emekçiler! Yaşasın 1 Mayıs!"

İZMİR’DE BELEDİYELERDE KUTLAMALAR YAPILDI

Genel-İş İzmir 2 No’lu ve Tüm Bel Sen İzmir 1 No’lu Şube İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler biriminde 1 Mayıs’ı kutladı.

Sloganlar ve halaylarla 1 Mayıs’ı kutlayan işçiler ve emekçiler İzmir Büyükşehir Belediyesi ile sendikaları arasında devam eden toplu sözleşmeye değinerek, “Sadaka değil toplu sözleşme” sloganı ile taleplerini dile getirdi.

BURSA’DA METAL İŞÇİSİ KADINLAR 1 MAYIS’I FABRİKALARDA KUTLADI

Birleşik Metal İş Sendikasının Bursa’da örgütlü olduğu Acel elektrik fabrikasında çalışan metal işçisi kadınlar fabrikada 1 Mayıs’ı kutladı.

Metal işçileri taşıdıkları dövizlerle taleplerini dile getirdi.

 


PAYLAŞ