Soylu: Emniyet'in genelgesi Anayasa'ya aykırı değil

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polislerin görüntülerinin alınmasını engellemek amacıyla yayımlanan genelgenin Anayasa’ya aykırı olmadığını öne sürdü. Anayasa’daki ‘özel hayatın gizliliği’ maddesini hatırlatan Soylu, bununla birlikte basının görüntü alabileceğini belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk ekranlarındaki canlı yayına telefonla bağlanarak son günlerde tartışma konusu haline gelen Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Soylu, polislerin görüntülerinin alınasını engellemek amacıyla yayımlanan Emniyet genelgesinin Anayasa’ya aykırı olmadığını ileri sürdü.

Basın çalışanlarının görüntü alabileceğini ancak yurttaşların alamayacağını belirten ve ‘özel hayatın gizliliği’ konusuna değinen Soylu, şunları söyledi:

‘ANAYASA HUKUKÇULARI ÇIKSINLAR, KONUŞSUNLAR’

“Kişisel Verileri Koruma Kurulu var. Bu kuruldan görüş almadan, bu konularda hiçbir adım atmayız. Burada iki ayağı var meselenin. Birincisi kişisel verileri koruma, ikincisi de Anayasa’nın 20’nci maddesinde özel hayatın gizliliği. Bunun Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia eden Anaysa hukukçuları, çıksınlar konuşsunlar. Kesinlikle öyle bir şey söz konusu değil. Emniyet genelgesi Anayasa'ya aykırı değil. Peki bu basın özgürlüğünü engeller mi? Engellemez. Orada basın özgürlüğüyle ilgili herhangi bir durum da söz konusu değildir. Basın çekebilme hakkına sahiptir ve çeker. Vatandaşın polisi çekmesi Anayasa’ya aykırıdır. Kişinin rızası olmadan, bırakın polis memurunu, normal bir vatandaşın da telefonla kaydını alamazsınız.”

NE OLMUŞTU?

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş'ın imzasıyla yayımlanan genelgede, görevli polislerin ve sivillerin ses ve görüntü kayıtlarının sosyal medyada paylaşılmasının, "özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği" belirtilirken, ses ve görüntü almanın da görevi yapmayı engellediği ifade edildi.Genelgede, "Personelimizin görevini ifa ederken bu tür ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek danışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartlar oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği hususlarında tüm personelimizin bilgilendirilmesi" ifadelerine yer verilmişti.


PAYLAŞ