CHP'li İlgezdi: Turizm için ülkemizin sağlığı tehlikeye atılıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 10'dan fazla ülkeden Türkiye'ye gelecek yolculardan 15 Mayıs Cumartesi gününden itibaren PCR testi istenmeyecek olmasına tepki gösterdi. İlgezdi, "Açıklanan ülkelerden gelecek vatandaşlarının ülkemize Covid-19 getirmeyeceğinin bir garantisi mi var da PCR testi yapmıyorsunuz" ifadelerini kullandı.

'TURİZM İÇİN ÜLKEMİZİN SAĞLIĞI TEHLİKEYE ATILIYOR'

“Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün 15 Mayıs’tan itibaren ülkemize girişlerde 16 ülkeden PCR Testi istenmeyeceğini açıkladı. Turizm için ülkemizin sağlığı tehlikeye atılıyor" diyen İlgezdi, bu anlayışla turizm sezonunda Türkiye'nin yeni ve önlenemez bir salgın patlamasına tanık olabileceği uyarısında bulundu. Kararı Meclis gündemine taşıyan İlgezdi, "Gelecek turistlere PCR testi yapmamak kendi halkını riske atmaktır. Turizm için gerekli önlemleri alıp turistlerin PCR testi ile ülkeye girişlerinin sağlanmasında ne sakınca var” diye sordu.

'AÇIKLANAN ÜLKELERDEN GELECEK VATANDAŞLARININ ÜLKEMİZE COVİD-19 GETİRMEYECEĞİNİN BİR GARANTİSİ Mİ VAR DA PCR TESTİ YAPMIYORSUNUZ'

"Açıklanan ülkelerden gelecek vatandaşlarının ülkemize Kovid-19 getirmeyeceğinin bir garantisi mi var da PCR testi yapmıyorsunuz” sorusunu yönelten İlgezdi, "Turist gelsin diye kendi halkının sağlığını tehlikeye atan başka bir ülke yok” açıklamasında bulundu. 15 Mayıs'tan itibaren Hong Kong, Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna ve Estonya'dan Türkiye’ye gelen kişilerden PCR testi talep edilmeyeceği açıklanmıştı. 


PAYLAŞ